Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Glony glebowe w dużym stopniu przyczyniają się do obiegu węgla w skali globalnej. Artykuł o tym odkryciu opublikował międzynarodowy zespół badaczy z udziałem prof. Mariusza Lamentowicza z UAM w czasopiśmie The New Phytologist.
Zdarza się, że amatorzy i profesjonaliści łączą siły, by odkryć coś wyjątkowego. Tak właśnie jest w przypadku „łowców mrozu” i dr. Bartosza Czerneckiego z UAM, którzy zamierzają udowodnić naukowo, że polski biegun zimna znajduje się w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów.
Prof. Stanisław Lorenc był geologiem, Rektorem UAM w latach 2002-2008. Przed gmachem Collegium Geologicum odsłonięto dziś głaz z inskrypcją upamiętniającą naukowca.
dr Aleksandra Tomczyk i prof. Marek Ewertowski
Geomorfologiczne zmiany koryta rzeki na skutek powodzi zarejestrowano „okiem” uniwersyteckiego drona na Grenlandii. W badaniach uczestniczyła dwójka naukowców z UAM: Aleksandra Tomczyk i Marek Ewertowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych
Prof. Jiří Chlachula, archeolog i geolog natrafił na najstarsze ślady osadnictwa człowieka w Ameryce Północnej i za kołem podbiegunowym na Syberii. Morawski patriota od niemal 10 lat pracuje na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Simon Crowhurst, kierownik laboratoriów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Cambridge, gościł w listopadzie na UAM w ramach projektu CAM-UAM-BRIDGE 1 dotyczącego transferu dobrych praktyk (program IDUB). Z naukowcem rozmawia Ewa Konarzewska-Michalak.