Wersja kontrastowa

,,Łapa'' tarbozaura już stoi. Studenci dokończyli dzieło

Odsłonięcie łapy tarbozaura w Instytucie. Fot. Przemysław Stanula
Odsłonięcie łapy tarbozaura w Instytucie. Fot. Przemysław Stanula
Rozpoczęta w 2012 roku w Instytucie Geologii UAM próba odwzorowania tylnej łapy tarbozaura dobrnęła do szczęśliwego końca. Dzisiaj dzieło studentów z Koła Naukowego Paleontologów zaprezentowano szerokiej publiczności.
 
 
Zadowolenia z prezentacji nie ukrywał prof. Edward Chwieduk - ojciec chrzestny pomysłu, który stwierdził, że wiele razy tracił nadzieję, ale ostatecznie jest zachwycony. I faktycznie projekt ,,Łapa'' robi wrażenie, a wkomponowanie go w akademicką ściankę wygląda godnie. Kto wie, być może kiedyś akcja zostanie poprowadzona dalej. Miejsce na całego tarbozaura na pewno się znajdzie.
Prof. Edwar Chwieduk ze studentkami, które uczestniczyły w pracach i anonimowym dinusiem. Fot. Przemysław Stanula
 
 
Pomysł odtworzenia tylnej nogi dinozaura zaiskrzył wśród studentów z rocznika 2012. Po drodze problemów było mnóstwo. Projekt oraz model 3D kończyny stanowi odwzorowanie opisu zamieszczonego w National Geographic z 2002 roku. W pierwszych miesiącach powstał model wykonany przez Szymona Górnickiego wielkości 40 centymetrów, a więc stanowił on wczesne preludium do utworu, który rodził się w wyobraźni twórców. Plan zakładał tworzenie łapy na specjalnym rusztowaniu z wykorzystaniem gipsu i żywicy odpornej na działanie warunków atmosferycznych. Planowano też, że dzieło zostanie umieszczone w pobliskim Lapidarium.
 
Początkowo szło wszystko zgodnie z planem. Wykonano stopę Tyranozaura, a potem zaczęły się schody i testowanie różnych materiałów do wykonania odlewów kości. W ubiegłym roku koncepcja została zmieniona i zamiast Tyranozaura narodziła się idea stworzenia Tarbosaurusa bataara czemu sprzyjała możliwość wykorzystania istniejącej stopy. Studenci powiedzieli ,,teraz albo nigdy'' i przystąpili do pracy. Dlaczego tarbosurus? Ano dlatego, że związany jest on z odkryciami polskich naukowców w trakcie polsko-mongolskich wypraw na pustynię Gobi.
 
 
 
 
Wydarzenia Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.