Wersja kontrastowa

WNGiG. Mówić o nauce z wypiekami na twarzy

Dr Agata Buchwał, dr Paweł Matulewski oraz studentki: Dominika Marsicka i Katarzyna Oblińska
Dr Agata Buchwał, dr Paweł Matulewski oraz studentki: Dominika Marsicka i Katarzyna Oblińska
Obraz

- To świetne uczucie móc wprowadzić młode pokolenie w wielki świat nauki - dr Agata Buchwał, dr Paweł Matulewski oraz dwie studentki trzeciego roku geografii specjalności geo-grafika Dominika Marsicka i Katarzyna Oblińska wzięli udział w konferencji naukowej TRACE 2023 Tree-Rings in Archaeology, Climatology and Ecology.

Ta konferencja dendrochronologiczna i związane z nią warsztaty odbywają się co roku w różnych miejscach Europy. Tym razem konferencja odbyła się w dniach 9-13 maja w Coimbrze, w Portugalii i została zorganizowana przez jeden z najstarszych uniwersytetów w Portugalii (rok założenia University of Coimbra to 1290 rok). W konferencji uczestniczyło ponad 200 naukowców z całego świata, w tym dendrochronolodzy z UAM, przedstawiając prezentację i poster na temat relacji wzrostu  sosny zwyczajnej oraz jałowca karłowatego do zmieniającego się klimatu w Północnej Skandynawii. Prezentacja dr Buchwał skupiała się na tzw. niebieskich przyrostach rocznych (ang. blue rings) drzew i krzewinek związanych z długotrwałym ochłodzeniem klimatu w przeszłości. Poster Dominiki i Katarzyny prezentował kluczowe wyniki z ich prac licencjackich (prace w przygotowaniu) i porównywał wzrost radialny jałowca karłowatego i sosny zwyczajnej z najbardziej północno-wschodniego krańca Norwegii (tj. blisko trójstyku granic Norwegii, Finlandii i Rosji). Badania terenowe w północnej Skandynawii były możliwe dzięki grantowi NCN OPUS oraz grantowi ekspedycyjnemu INTERACT Transnational Access.

Oto jak swój udział w warsztatach naukowych i samej konferencji podsumowują studentki: - Uczestnictwo w konferencji naukowej TRACE 2023 na tak wczesnym etapie naszej naukowej było bardzo wzbogacającym doświadczeniem, pozwoliło nam spojrzeć na dendrochronologię z szerszej perspektywy i zobaczyć, jak wygląda praca naukowców z całego świata. Naszym zdaniem takie doświadczenia są bezcenne dla studentów, pozwalają na poszerzenie perspektyw i rozwinięcie umiejętności językowych oraz prezentacji. Zachęcamy też innych studentów do zwracania się do wykładowców ze swoimi pasjami naukowymi!

 

Dr Agata Buchwał, dr Paweł Matulewski oraz studentki na konferencji w Portugalii

 

Jak relacjonuje dr Agata Buchwał: - To świetne uczucie móc wprowadzić młode pokolenie w wielki świat nauki. Studentki z wielkim zaangażowaniem przedstawiały nasz wspólny poster. Z wypiekami na twarzy odpowiadały na pytania słuchaczy i same przyznały, iż nie spodziewały się tak dużego zainteresowania ze strony innych naukowców tą małą cząstką badań naukowych, jakie przeprowadziły w ramach swoich prac licencjackich. Cieszę się, że w ramach grantu możemy umożliwić studentkom udział w takiej zagranicznej konferencji i włączyć je do międzynarodowej społeczności naukowej.

Dr Paweł Matulewski dodaje: - Pamiętam swoje pierwsze zagraniczne wyjazdy na konferencje międzynarodowe, których z początku się obawiałem ze względu na niepełne umiejętności językowe czy stres prezentacji przed większym gronem odbiorców. Jednak z biegiem czasu myślę, że pokonywanie tych barier pozwoliło mi na poznanie samego siebie i możliwość rozwoju naukowego. Efektem czego są odbyte staże zagraniczne i uczestnictwo w licznych konferencjach. W tym przypadku dla studentek, które realizują pracę w ramach dendrochronologii - konferencja TRACE to świetny moment na wymianę poglądów i doświadczeń w pracy z próbkami drewna, jak również integracja z międzynarodowym środowiskiem naukowym. Stworzenie możliwości zaprezentowania wyników naszym studentkom pozwoliło z pewnością na zdobycie przez nie cennego doświadczenia, które mogą wykorzystać w dalszej karierze naukowej czy zawodowej.

I jeszcze na koniec jeden ważny głos dr Agaty Buchwał: - Zabierajmy, w miarę możliwości, naszych studentów na zagraniczne konferencję naukowe. Wiemy dokładnie, iż kosztuje to bardzo dużo pracy administracyjnej, ale efekt jest fenomenalny i trudny do osiągnięcia na krajowym podwórku: studenci otrzymują niesamowicie ważną informację zwrotną, dowiadują się, że to co robią naukowo jest ważne i potrzebne dla międzynarodowej społeczności naukowej, mogą poczuć się jej integralną częścią. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest możliwość rozwoju przez studentów na tego typu konferencjach tzw. umiejętności miękkich, komunikacji w języku angielskim czy networkingu. Dla mnie osobiście to jest właśnie kwintesencja research-based learning, czyli kształcenia opartego na badaniach naukowych.

Zobacz też: Prof. Kamilla Pawłowska będzie badać nosorożce włochate

 

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.