Wydział Biologii

Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Studenci Wydziału Biologii UAM wybrali się w podróż naukową do Ugandy na Kurs Biologii Tropikalnej. Uczestnicy mieli okazję poznać unikalne środowisko lasu równikowego w Parku Narodowym Kibale.
Fotografia w nagłówku
Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
Krytycznie zagrożony wyginięciem w Europie gatunek makroglonu - ramienicy (krynicznik połyskujący), który od ok. 60 lat nie występował w Polsce, został znaleziony w jeziorze Jeleń w woj. pomorskim - ustalili naukowcy z Poznania.
Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Prof. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Biologii UAM został doradcą strategicznym Fundacji „Arch Mission”, która zajmuje się zachowaniem wiedzy zgromadzonej przez ludzkość. Naukowiec będzie brał czynny udział w badaniach związanych z możliwością przetrwania bezkręgowców, a konkretnie niesporczaków na...
Fotografia w nagłówku
Prof. Jakub Z. Kosicki, Jagoda Haloszka,
Jak podają ornitolodzy większość bocianów opuściła już Polskę. Stało się to znacznie szybciej niż zwykle. taki te zwykle odlatują bowiem dopiero w drugiej połowie i pod koniec sierpnia. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy prof. Jakuba Z. Kosickiego z Wydziału Biologii.
Fotografia w nagłówku
Małgorzata Hankiewicz, Karolina Foedke
Okrągły jubileusz Uniwersytetu Poznańskiego skłania do zapoznania się z historią mniejszych uczelnianych jednostek, takich jak Biblioteka Wydziału Biologii, która od wielu lat służy studentom. Biblioteka to nie tylko bogaty księgozbiór, ale również dbający o niego kompetentni pracownicy.
Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Podczas próby lądowania na Księżycu rozbiła się Sonda Beresheet. W swojej ładowni miała bibliotekę z ludzkim DNA oraz niesporczaki. Czy te niezniszczalne organizmy są w stanie przeżyć na Srebrnym Globie? O to zapytaliśmy dr hab. Łukasza Kaczmarka.
Fotografia w nagłówku
Ludwika Tomala, Nauka w Polsce
Być może jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może podziwiać lodowce... na równiku. A z topnieniem lodowców giną ekosystemy, których naukowcy nie zdążyli jeszcze poznać - ostrzega dr Krzysztof Zawierucha, który na lodowcu z Ugandy odkrył nowe gatunki niesporczaków.
Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Studenci Wydziału Biologii UAM wybrali się w podróż naukową do Ugandy na Kurs Biologii Tropikalnej. Uczestnicy mieli okazję poznać unikalne środowisko lasu równikowego zlokalizowanego w Parku Narodowym Kibale.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
Kto wie, że w Polsce żyją chomiki europejskie – ręka w górę! Nikt? Nie szkodzi. Braki w wiedzy pomoże uzupełnić specjalistka od tego zwierzątka - prof. Joanna Ziomek z Wydziału Biologii. Naukowczyni walczy o ocalenie szybko wymierającego ssaka.