Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Prof. Bogdan Walczak napisał fraszkę o ks. prof. Stanisławie Kozierowskim, którą odczytał dziś podczas odsłonięcia pomnika – ławeczki poświęconej ks. prof. Kozierowskiemu. Językoznawca, historyk, członek PTPN był współzałożycielem Wszechnicy Piastowskiej. Ławeczka stanęła przed Collegium Maius.
Jagoda Haloszka
W maju 2019 roku poznańska polonistyka obchodzi stulecie swego istnienia. Powstała jako jeden z pierwszych kierunków na uniwersytecie. Z tej okazji powstała specjalna jubileuszowa publikacja pt. "Stulecie poznańskiej polonistyki 1919-2019".
Projekt "Wiedzieć - rozumieć - działać. Humaniści i nowe technologie" zwyciężył w III edycji Konkursu na Wydziałowy Budżet Dydaktyczny "Dydaktyka Najwyższej Jakości" organizowanego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Wyniki ogłoszono .
Jagoda Haloszka
Ponad 70 studentów zmierzyło się z Wielkim Dyktandem UAM, które przygotowała Rada Samorządów Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. W tym roku tekst dotyczył hożego Heliodora, któremu zasady savoir-vivre'u nie były obce.
Krzysztof Smura
Czas: poniedziałek godzina 19.30-21.00 Miejsce: Collegium Maius Reżyseria: Lech Raczak Tytuł spektaklu: Dziady
Z okazji setnej rocznicy UP Teatr Orbis Tertius wystawi „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka. Wydarzenie wpisuje się również w program Zjazdu Absolwentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Poezja znów zatriumfowała na Poznańskiej Nagrodzie Literackiej. Młody poeta Tomasz Bąk otrzymał Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy, odebrał Nagrodę im. Adama Mickiewicza za powieść „Ucho igielne”.
Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich wprowadza poznaniaków w klimat fascynującego regionu Europy. W bogatym programie dwutygodniowej imprezy znajdują się m.in. koncerty, wykłady, spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Jeden z nich poświęcony integracji z UE miał miejsce w Collegium Minus.
Krzysztof Smura
Lech Raczak, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia, reżyser teatralny i teatrolog został kolejnym laureatem medalu Alumno Bene Merenti wręczanym przez Rektora UAM. Medal od 2016 roku jest przyznawany wybitnym absolwentom UAM