Nauka

Fotografia w nagłówku
opr. red
Najnowsze wyniki badań opublikowane w Advanced Materials (Wiley) dowodzą, że MoSe2, ważny materiał z rodziny dichalkogenów metali przejściowych, mięknie gdy zmniejsza się jego grubość. Praca powstała przy współpracy naukowców z Poznania i Barcelony.
Fotografia w nagłówku
redakcja
Dwójka studentów z Wydziału Biologii zdobyła nagrody MycoRise Up! Wojciech Wysoczański (student IV) zdobył nagrodę główną Polskiego Towarzystwa Mykologicznego za referat pt. „Transfer wertykalny endofitów grzybowych: identyfikacja w nasionach i roślinach dojrzałych maliny (Rubus
Fotografia w nagłówku
opr. red
Ogłoszono werdykt w konkursie im. Ewy Kaltenberg-Kwiatkowskiej za najlepszą monografię z zakresu socjologii miasta i studiów miejskich organizowanego przez Sekcję Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jury przyznało nagrodę główną oraz 3 wyróżnienia.
Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Marcelina Rosińska z Wydziału Prawa i Administracji UAM została nagrodzona w konkursie „25 przed 25”, organizowanym przez magazyn „Forbes” i warszawskie biuro McKinsey & Company. Znalazła się na liście najbardziej wpływowych młodych i ambitnych osób.
Fotografia w nagłówku
Dr Izabela Szuman, prof UAM Marek Ewertowski
Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez dr Izabelę Szuman z Zakładu Geomorfologii na WNGiG UAM, przez kilka lat pracowała jako geo-detektywi, prowadząc „śledztwo”, którego celem było wyjaśnienie zachowania mas lodowych nasuwających się na Wielkopolskę.
Fotografia w nagłówku
prof. Marek Kwiek
O powstawaniu globalnej superligi uczelni badawczych, czyli dlaczego warto być wśród 1000 najlepszych uczelni na świecie?