Premiera „Polskiej rzeczpospolitej samochodowej”

Premiera „Polskiej rzeczpospolitej samochodowej” na Poznań Moto Show 2024
Obraz

5 kwietnia odbyła się premiera wyjątkowej książki popularnonaukowej „Polska rzeczpospolita samochodowa. Geografia samochodów osobowych w Polsce”. Przedstawiciele UAM promowali publikację na dwóch imprezach targowych organizowanych przez Grupę MTP: Poznań Motor Show 2024 i Targach Techniki Motoryzacyjnej.

Książka powstała w Zakładzie Geografii Ekonomicznej na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Jej redaktorami są prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz i dr Bartłomiej Kołsut, a wśród autorów są także (w kolejności alfabetycznej): inż. Jakub Domagalski, mgr inż. Bartosz Doszczeczko, dr inż. Wojciech Dyba, prof. UAM dr hab. Robert Kudłak, prof. UAM dr hab. Michał Męczyński i dr Bartosz Stępiński.

Polska rzeczpospolita samochodowa

Jest to pierwsza publikacja w Polsce stanowiąca połączenie atlasu geograficznego i wiarygodnego źródła informacji z licznymi ciekawostkami dotyczącymi przemian motoryzacji. Kierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców: użytkowników samochodów i hobbystów motoryzacji, nauczycieli, uczniów i studentów, a także profesjonalistów zajmujących się sektorem motoryzacyjnym (np. analitycy i eksperci, sprzedawcy i dealerzy, mechanicy i diagności samochodowi).

Książka ta to 443 strony barwnej opowieści popularnonaukowej o samochodach w Polsce, prezentowanej w atrakcyjnej szacie graficznej (zawiera m.in. 115 map, 100 grafik, 350 fotografii i 80 ciekawostek motoryzacyjnych). Znaleźć w niej można m. in. odpowiedź na pytania:

- jak wygląda polski rynek samochodów osobowych na tle innych państw?

- jaki jest poziom motoryzacji i średni wiek użytkowanych samochodów w różnych regionach naszego kraju?

- jak zmieniały się proporcje między liczbą rejestrowanych samochodów nowych i używanych?

- jakie rodzaje paliwa są wykorzystywane jako źródło napędu w samochodach jeżdżących po polskich drogach?

- które marki samochodów są najpopularniejsze w poszczególnych regionach i jak zmieniała się ta popularność?

- jaka jest przyszłość rynku samochodów osobowych?

„Polska rzeczpospolita samochodowa …” będzie również prezentowana 19 kwietnia na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Zakupić ją można w księgarni internetowej: www.bogucki.com.pl.