Wersja kontrastowa

WNGiG. Geografowie uczą o zmianach klimatu

„Różne oblicza geografii” to projekt edukacyjny prowadzony przez WNGiG UAM, fot. Jacek Zwoliński
„Różne oblicza geografii” to projekt edukacyjny prowadzony przez WNGiG UAM, fot. Jacek Zwoliński

„Różne oblicza geografii” to cieszący się dużą popularnością projekt edukacyjny prowadzony przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (WNGiG UAM). W tym roku skorzystało z niego ponad tysiąc osób z Poznania i Wielkopolski. To nie koniec – projekt wróci jesienią. 

Przedsięwzięcie trafiło w oczekiwania zarówno nauczycieli geografii, jak i uczniów szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa skupia się na popularyzacji osiągnięć naukowych z dziedziny nauki o Ziemi i środowisku oraz wiedzy o najnowszych osiągnięciach w dyscyplinie. Warto dodać, że przyswajanie nowych informacji ułatwiły oryginalne materiały dydaktyczne – scenariusze lekcji i karty pracy opracowane przez pracowników wydziału.  

W roku akademickim 2022/2023 odbyło się pięć spotkań i wygłoszono 19 wykładów, w których wzięły udział łącznie 1142 osoby ze szkół średnich z Poznania i pobliskich miejscowości: Konina, Murowanej Gośliny, Rokietnicy, Słupcy, Wągrowca, Wolsztyna, Wrześni, ale także spoza Wielkopolski (Mogilno).  

– Żywym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące zmian zachodzących w środowisku pod wpływem postępującego ocieplenia klimatu – mówi prof. UAM Arkadiusz M. Tomczyk. – Korzystając z okazji, uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania i prowadzili dyskusję z nauczycielami akademickimi oraz oglądali prezentowane eksponaty. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia zainspirowały wiele osób do poszerzania swojej wiedzy na kierunkach oferowanych na WNGiG – dodaje.  

Wykładowcy opowiadali o faktach i mitach związanych ze zmianami klimatu, historii zapisanej w osadach (na przykładzie kolegiaty w Poznaniu), ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Prelekcje dotyczyły również wieloletniej zmarzliny i lasów borealnych w perspektywie globalnego ocieplenia oraz zjawiska topnienia lodowców. 

Zespół koordynujący projekt (prof. Arkadiusz Tomczyk, prof. Ewa Bednorz, prof. UAM Iwona Hildebrandt-Radke oraz prof. UAM Iwona Piotrowska) już dzisiaj zaprasza na kolejne zajęcia w nowym roku akademickim.  

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” oraz WNGiG. Więcej informacji o projekcie i kolejnych realizowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.obliczageografii.amu.edu.pl

Zobacz też: Mówić o nauce z wypiekami na twarzy

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.