„Różne oblicza geografii” to cieszący się dużą popularnością projekt edukacyjny prowadzony przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (WNGiG UAM). W tym roku skorzystało z niego ponad tysiąc osób z Poznania i Wielkopolski. To nie koniec – projekt wróci jesienią.
Przedsięwzięcie trafiło w oczekiwania zarówno nauczycieli geografii, jak i uczniów szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa skupia się na popularyzacji osiągnięć naukowych z dziedziny nauki o Ziemi i środowisku oraz wiedzy o najnowszych osiągnięciach w dyscyplinie. Warto dodać, że przyswajanie nowych informacji ułatwiły oryginalne materiały dydaktyczne – scenariusze lekcji i karty pracy opracowane przez pracowników wydziału.
W roku akademickim 2022/2023 odbyło się pięć spotkań i wygłoszono 19 wykładów, w których wzięły udział łącznie 1142 osoby ze szkół średnich z Poznania i pobliskich miejscowości: Konina, Murowanej Gośliny, Rokietnicy, Słupcy, Wągrowca, Wolsztyna, Wrześni, ale także spoza Wielkopolski (Mogilno).
– Żywym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące zmian zachodzących w środowisku pod wpływem postępującego ocieplenia klimatu – mówi prof. UAM Arkadiusz M. Tomczyk. – Korzystając z okazji, uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania i prowadzili dyskusję z nauczycielami akademickimi oraz oglądali prezentowane eksponaty. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia zainspirowały wiele osób do poszerzania swojej wiedzy na kierunkach oferowanych na WNGiG – dodaje.
Wykładowcy opowiadali o faktach i mitach związanych ze zmianami klimatu, historii zapisanej w osadach (na przykładzie kolegiaty w Poznaniu), ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Prelekcje dotyczyły również wieloletniej zmarzliny i lasów borealnych w perspektywie globalnego ocieplenia oraz zjawiska topnienia lodowców.
Zespół koordynujący projekt (prof. Arkadiusz Tomczyk, prof. Ewa Bednorz, prof. UAM Iwona Hildebrandt-Radke oraz prof. UAM Iwona Piotrowska) już dzisiaj zaprasza na kolejne zajęcia w nowym roku akademickim.
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” oraz WNGiG. Więcej informacji o projekcie i kolejnych realizowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.obliczageografii.amu.edu.pl.
Zobacz też: Mówić o nauce z wypiekami na twarzy