Święto wody i meteorologii na WNGiG

Światowy Dzień Wody oraz Światowy Dzień Meteorologii na WNGiG, fot. Łukasz Gdak

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Oddział Poznański PolskiegoTowarzystwa Geofizycznego zorganizowały w marcu obchody Światowego Dnia Wody oraz Światowego Dnia Meteorologii.

Wydarzenie miało charakter edukacyjny, było skierowane do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Na spotkanie w Collegium Geographicum przyjechało 314 uczniów, uczennic i nauczycieli z Poznania, Leszna i Grodziska Wielkopolskiego.

Światowy Dzień Wody ustanowiono, by podnieść świadomość ludzi na temat znaczenia wody dla życia i konieczności jej ochrony. Nie bez kozery tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Woda dla pokoju”. W Afryce, Azji, gdzie dostęp do czystej wody jest coraz bardziej utrudniony, dochodzi do niepokojów społecznych i konfliktów. W Polsce natomiast z roku na rok obserwujemy kurczenie się zasobów wód podziemnych i susze. Czasem jednak woda może być niebezpiecznym żywiołem. Kwestię powodzi poruszyła prof. UAM Renata Graf w wystąpieniu „Kto mieszka blisko wody, przygotuj się na szkody – czyli dlaczego powódź może nas zaskoczyć?”. Z kolei prof. UAM Iwona Hildebrandt-Radke omówiła wpływ kryzysów wodnych na historię społeczeństw.

Światowy Dzień Wody oraz Światowy Dzień Meteorologii

Kolejne święto – Światowy Dzień Meteorologii – przypomina o skutkach globalnego ocieplenia, które coraz mocniej nas dotykają. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmiało „Na pierwszej linii działań klimatycznych”. Działania te są konieczne, by cywilizacja ludzka mogła przetrwać, dlatego tak ważne jest to, byśmy zdawali sobie z tego sprawę i nie ustawali w dążeniach do rozwiązania problemu.

Młodzież wysłuchała wykładu prof. UPP Bogdana H. Chojnickiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zatytułowanego „Co przynosi nam zmiana klimatu?”. Z kolei dr Bartosz Czernecki poświęcił swoje wystąpienie jakości powietrza w mieście.

Światowy Dzień Wody oraz Światowy Dzień Meteorologii

Wydarzenia takie jak te organizowane na WNGiG mają duże znaczenie dla edukacji społeczeństwa. Bez rzetelnej wiedzy trudno nam przecież zrozumieć świat i skutecznie dążyć do celu, jakim jest dbanie o przyrodę i uratowanie ludzkości przed zagładą.

Pomysłodawcą i koordynatorem obchodów Światowego Dnia Wody oraz Światowego Dnia Meteorologii na WNGiG był prof. UAM Arkadiusz M. Tomczyk.

Zobacz: Prof. Arkadiusz M. Tomczyk. Przymrozki z nami zostaną

Wydarzenia Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych