Wersja kontrastowa

SoilSpot. Trzeci uniwersytecki spin-off

dr inż. Katarzyna Stefaniak i prof. UAM inż. Jędrzej Wierzbicki Fot. Łukasz Gdak
dr inż. Katarzyna Stefaniak i prof. UAM inż. Jędrzej Wierzbicki Fot. Łukasz Gdak

 

SoilSpot z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM to trzeci w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu spin-off realizujący założenia synergii nauki z biznesem. Główną ideą spółki jest wprowadzenie na rynek geologiczno-inżynierski autorskich rozwiązań dotyczących zintegrowanych modeli podłoża budowlanego.  

 

Prezeską projektu jest dr inż. Katarzyna Stefaniak, prywatnie mama dwójki dzieci, która z powodzeniem rozwija karierę naukową. Wspiera ją w działaniach spółki prof. UAM inż. Jędrzej Wierzbicki. Razem stanowią doskonały zespół mający za sobą 30 lat doświadczenia akademickiego i wieloletnią obecność na rynku usług geotechnicznych i geologiczno-inżynierskich. Założyciele są członkami międzynarodowych stowarzyszeń ISSMGE oraz ASTM oraz autorami setek opracowań branżowych i publikacji naukowych z zakresu geotechniki. 

 

– Początkowo mieliśmy dwa pomysły na założenie firmy, ale po spotkaniu z panią Justyna Cięgoturą z AMU Innovation i innych konsultacjach zdecydowaliśmy, że będziemy realizować jeden z nich, mający praktyczne zastosowanie – mówi dr inż. Katarzyna Stefaniak. – Pomysł, który od lat rozwijamy naukowo, czyli zintegrowane geoinżynierskie modele budowy podłoża. Po analizie współczesnych potrzeb inżynierii budowlanej stwierdziliśmy, że czas był najwyższy, by spojrzeć w kierunku komercjalizacji naszych działań. I tak oto, w listopadzie ubiegłego roku, założyliśmy spółkę – opowiada. 

  

Uniwersytecki spin-off krótko po założeniu pojawił się na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury w Poznaniu. Jego założyciele dobrze oceniają swoją obecność na MTP. Jak podkreśla prof. inż. Jędrzej Wierzbicki, było to niezbędne wystawiennicze przetarcie i pokazanie się w gronie fachowców jako firma oferująca nowatorskie rozwiązania analityczne.  

 

– Najważniejsze było to, że mogliśmy zaprezentować nasz pomysł wśród start-upów prezentowanych przez uczelnie z całej Polski i nawiązać kolejne kontakty ze światem nauki, co w przyszłości może skutkować szerszą obecnością na rynku europejskim – podkreśla prof. inż. Wierzbicki. – Zamierzamy poszerzać doświadczenia zdobyte choćby w związku ze współpracą z Norweskim Instytutem Geotechnicznym, z którym wykonywaliśmy już badania pod pola turbin wiatrowych na Bałtyku.  

 

Wachlarz prac oferowanych przez uniwersytecki spin-off jest bardzo szeroki: prowadzi od podstawowych analiz gruntu, przez zaawansowane badania cech wytrzymałościowo-odkształceniowych do modeli typu H-S, po geostatystyczne modele podłoża budowlanego i analizę ryzyka.  

 

– Tworząc SoilSpot, przygotowaliśmy ofertę, w której nawet budowa prostej przeprawy przez 10-metrową rzekę może mieć inny wymiar przy zastosowaniu naszego rozwiązania – kontynuuje prof. inż. Wierzbicki. – Nasza działalność jest prowadzona dwutorowo. Pierwszy zakres to wykonywanie wysokiej jakości badań geotechnicznych zgodnie z normami europejskimi. Drugi to autorska metoda analizy danych geologiczno-inżynierskich, dająca w efekcie inwestorowi do 30 procent redukcji kosztów przy rozpoznaniu podłoża. W tej kwestii współpracujemy również z prof. UAM Waldemarem Wołyńskim, szefem Zakładu Statystyki Matematycznej i Analizy Danych (WMiI UAM) – wyjaśnia.  

 

– Żeby zrozumieć, na czym polega owo autorskie rozwiązanie, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że obecnie stosowane metody badania podłoża przed rozpoczęciem inwestycji dają tylko cząstkowy obraz tego, co może spotkać inwestora. To, co oferuje SoilSpot, zdecydowanie tę wiedzę rozszerza – uważa dr Katarzyna Stefaniak.  

 

– Potrafimy interpretować wyniki zaawansowanych badań, między innymi sondowań CPTU i DMT oraz klasycznych wierceń geologicznych, w taki sposób, że uzyskujemy jeden, zintegrowany zbiór danych geotechnicznych – dodaje prof. inż. Jędrzej Wierzbicki. – Zyskujemy tym samym obraz podłoża o wyodrębnionych i statystycznie jednorodnych strefach ze względu na określone właściwości. Pozwala to inwestorowi na prowadzenie analizy ryzyka i zmniejsza prawdopodobieństwo błędu projektanta – wyjaśnia.  

 

SoilSpot od początku wspiera organizacyjnie zespół AMU Innovation. Dużą rolę odgrywa także współpraca z Centrum Zaawansowanych Technologii. Dzięki wsparciu profesorów Bronisława Marciniaka i Artura Stefankiewicza firma może korzystać z pomieszczeń laboratoryjnych CZT na preferencyjnych warunkach. 

 

– Kolejnym krokiem jest znalezienie inwestora – deklaruje dr Stefaniak. 

 

– Szkoda, że wcześniej nie udało nam się przekonać macierzystej uczelni do zakupu nowego sprzętu, mimo że według nas inwestycja ta zwróciłaby się po dwóch-trzech latach – uważa prof. inż. Wierzbicki. Teraz zadania tego podjęła się spółka SoilSpot, której działalność otwiera przed nami inny wymiar na drodze synergii nauki i biznesu. 

 

Czytaj też: SpinBionic przeciera szlak

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.