“Opracowanie innowacyjnej, wysokoprzepustowej platformy do funkcjonalnych badań przesiewowych ludzkich komórek endokrynnych trzustki” to działanie, które podejmie konsorcjum w składzie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Projekt, którego wnioskodawcą był UAM, jest jednym z trzech wybranych w działaniu TEAM NET FENG, finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Naukowcy z UAM, UJ i UW otrzymają na realizacją swojego pomysłu ponad 12 milionów złotych.
Lider konsorcjum, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzyma część tej kwoty - 4,2 mln zł. W poznańskiej uczelni za projekt odpowiada jego Główny Lider, prof. Małgorzata Borowiak z Wydziału Biologii. Jak mówi naukowczyni, cukrzyca stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny, a jej powikłania są istotną przyczyną zgonów związanych z chorobami cywilizacyjnymi. - Poszukiwanie skutecznych metod leczenia napotyka liczne trudności, wynikające m.in. z ograniczeń w poznawaniu mechanizmów choroby i testowaniu nowych terapii - mówi prof. Małgorzata Borowiak i dodaje, że odpowiedzią na te wyzwania jest rosnące zainteresowanie modelem in vitro opartym na ludzkich komórkach pierwotnych, które pozwalają ograniczyć badania na zwierzętach i uwzględniają różnice międzygatunkowe. - Szczególnie obiecujące są wielokomórkowe modele trzustki, które umożliwiają analizę interakcji leków z różnymi typami komórek. To kluczowy element oceny skuteczności i bezpieczeństwa terapii - podkreśla badaczka z UAM.
Jak mówi prof. Małgorzata Borowiak, w odpowiedzi na te potrzeby, konsorcjum trzech zespołów badawczych zaproponowało nowatorskie rozwiązanie, polegające na opracowaniu innowacyjnej platformy. - Połączenie metod różnicowania komórek z zaawansowanymi technologiami stworzy nowe możliwości w badaniach nad cukrzycą. Pozwoli to na przyspieszenie, ujednolicenie i zwiększenie precyzji badań, co obniży koszty rozwoju nowych terapii dla pacjentów, szczególnie tych, którzy nie reagują na standardowe metody leczenia - podkreśla prof. Małgorzata Borowiak. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie zarówno w firmach biotechnologicznych, jak i wśród naukowców badających mechanizmy cukrzycy oraz poszukujących innowacyjnych metod terapii.
Za proces komercjalizacji wyników badań odpowiedzialny będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Alicja Ostrowska-Leszczyńska – Dyrektor Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Członek Zarządu spółki celowej UAM, pełniąca w projekcie rolę Głównego Brokera). Konsorcjum planuje wdrożenie rezultatów projektu poprzez założoną w tym celu spółkę spin-off.
Projekt z udziałem UAM jest jednym z trzech wybranych spośród 74 zgłoszonych do naboru w działaniu TEAM NET FENG. Celem TEAM NET FENG jest stymulowanie i wspieranie współpracy pomiędzy najlepszymi zespołami badawczymi w Polsce i umożliwienie im realizacji projektów badawczo-rozwojowych w obszarach zdefiniowanych jako strategiczne dla rozwoju gospodarczego, czyli zdrowie, środowisko i przemysł 4.0, których efektem końcowym będzie komercjalizacja uzyskanych wyników.