Prof. Krzysztof Sobczak z finansowaniem na badania

prof. Krzysztof Sobczak  Fot. Adrian Wykrota
prof. Krzysztof Sobczak Fot. Adrian Wykrota
Obraz
"Zastosowanie chemoproteomiki i chemotranskryptomiki w identyfikacji docelowych makrocząsteczek oraz biomarkerów dla leków przeciw chorobie Alzheimera". Ten projekt, którego kierownikiem jest prof. Krzysztof Sobczak z Wydział Biologii UAM uzyskał finansowanie w konkursie organizowanym przez sieć JPND (EU Joint Programme – Neurodegenaritve Disease Research)

Prof. Krzysztof Sobczak od lat przewodzi Laboratorium Terapii Genowej. Wcześniej pracował w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a na staż podoktorski wybrał się do Stanów Zjednoczonych. Tam, na uniwersytecie w Rochester, przez 3,5 roku pracował pod kierunkiem profesora Charlesa Thorntona, który był jednym z pionierów koncepcji toksycznych cząsteczek RNA, odpowiedzialnych za rozwój pewnych genetycznych chorób neurologicznych. Fascynacja tematem przejawia się w pracy kierownika Laboratorium Terapii Genowej i dzisiaj. To niezwykle ważna jednostka w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Obecny projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe kilku europejskich jednostek naukowych koordynowanych przez profesora Nikolasa Sergeant z Uniwersytetu w Lille. Polską częścią projektu pokieruje prof. Sobczak. Celem nadrzędnym planowanych badań będzie lepszego zrozumienia patomechanizmów stojących u podstaw rozwoju choroby Alzheimera, choroby neurodegeneracyjnej charakteryzującej się systematycznym obumieraniem neuronów w mózgach pacjentów.

Zespoły badawcze tworzące konsorcjum zidentyfikowały już kilka związków niskocząsteczkowych wykazujących terapeutyczne działania w modelach zwierzęcych choroby. Celami szczegółowymi projektu jest zrozumienie molekularnych podstaw działania tych związków oraz zidentyfikowanie biomarkerów diagnostycznych pozwalających na monitorowanie skuteczności stosowanych strategii terapeutycznych. Łączna kwota dofinansowania projektu wynosi blisko dwa miliony € z czego około 250 tysięcy € przypadnie naukowcom z UAM.
Nauka Wydział Biologii