Dr Mikołaj Majewski poprowadzi wyprawę do Islandii

dr Mikołaj Majewski

Już 14 sierpnia br. rozpoczyna się wyjazd Sekcji Turystyki i Rekreacji w ramach projektu „Wpływ pandemii Covid-19 na problem overtourism’u na Islandii”. Wyprawę poprowadzi dr Mikołaj Majewski.

Jak wskazuje nazwa, studenci odwiedzą Islandię, gdzie podczas 10-dniowej wyprawy pod nadzorem dr Mikołaja Majewskiego, prowadzone zostaną liczne projekty. Islandia jest wyspą położoną między Oceanem Atlantyckim i Arktycznym, a jej stolica - Reykjavik to najdalej na północ wysunięta stolica świata.

Wyprawa studentów WNGiG

Od ponad 10 lat na Islandii obserwuje się zbyt dużą liczbę turystów co wpływa na pogorszenie się jakości życia lokalnej społeczności, a także prowadzi do degradacji zasobów naturalnych i walorów krajobrazowych. Pandemia znacząco ograniczyła ruch turystyczny, a zadanie jakie wyznaczyli sobie studenci to między innymi zbadanie w jakim stopniu pandemia wpłynęła zarówno na problem overtourism’u jak i na wybór odwiedzanych miejsc na terenie Islandii przez turystów a także z jakimi konsekwencjami mierzy się lokalna branża turystyczna. Ponadto przeprowadzone zostaną badania takie jak : analiza i ocena zrównoważonej turystyki, wpływ wybranych produkcji filmowych na atrakcyjność miejsc w nich występujących oraz alternatywne świadczenie usług hotelarskich na przykładzie Islandii.

Oprócz badań z dziedziny turystyki przeprowadzona zostanie także analiza sprawdzalności pogody dla ważniejszych punktów turystycznych, zmienność chemizmu wód w zlewniach zlodowaconych i gorących źródłach czy stworzenie biblioteki spektralnej gleb.

Czytaj też: Sambor Czerwiński. Kroniki torfowe

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych