Wieczorne spotkania z naukowcami na dobre wpisały się w kalendarium naszego Uniwersytetu. Tegoroczne wydarzenie ma nieco inny charakter niż wszystkie wcześniejsze, bowiem cała impreza zostanie przygotowana w formule online.
Noc Naukowców to coroczna impreza popularnonaukowa, odbywająca się zwykle równocześnie we wszystkich krajach UE w ostatni piątek września. W tym roku odbywa się w nowym terminie - w piątek 27 listopada. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16 od specjalnego Wirtualnego Studia, które prowadzili Damian Niemir i Błażej Oczkowski z PCSS. W czasie transmisji prowadzący łączyli się z naukowcami z poszczególnych uczelni.
- Wszystko co będziecie widzieć, to jest olbrzymia pasja. Robiliśmy to w warunkach pandemii. Zagrożenie było jedno - "nie zrobimy tego w ogóle". Spójrzcie sobie na mapę Nocy Naukowców. Tak naprawdę jesteśmy jednym z niewielu ośrodków, które na Noc Naukowców w Polsce się zdecydowało. Zobaczcie z jaką dużą pasją i z jakimi nerwami w wielu momentach partnerzy podchodzili do sprawy - mówił Damian Niemir.
Równo o godz.17 wystartowało 8 kanałów tematycznych. Oficjalnego otwarcia dokonał prorektor Politechniki Poznańskiej prof. Michał Wieczorkowski. Podczas inauguracji odbył się także pokaz "Fizyka z jajem".

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na swoim specjalnym kanale przygotował ok. 50 propozycji tematycznych ze wszystkich dziedzin nauk. Widzowie mogą zobaczyć m.in. jak wygląda życie w jeziorze okiem nurka, posłuchać dźwięków harfy laserowej czy spróbować swoich sił w projektowaniu i animacji kreskówki.
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza prezentuje wykłady przygotowane specjalnie na tą okoliczność przez naukowców z poszczególnych wydziałów we współpracy z Uniwersyteckim Studiem Filmowym, jak również pracowników naukowych samodzielnie (co też zasługuje na uznanie). Dzięki temu możemy pochwalić się najbardziej rozbudowanym programem w tegorocznej edycji Nocy Naukowców online. Biorąc pod uwagę wielkość Uniwersytetu, ogromne chęci koordynatorów wydziałowych i naukowców do zaprezentowania swoich tematów badawczych publiczności w trybie zdalnym oraz „chrzest bojowy” pod kątem różnego rodzaju rozwiązań teleinformatycznych, było to dla wszystkich wielkie wyzwanie, którego efekt każdy będzie mógł już dziś zobaczyć - mówi Renata Popiołek, koordynatorka Nocy Naukowców na UAM.
Czytaj także: Poznański Festiwal Nauki i Sztuki w nowej odsłonie
Wszystkie materiały będą dostępne w trybie „na żądanie” dla uczestników, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w momencie premiery. Dodatkowo, wiele wydziałów na swoich kanałach społecznościowych prowadzi relacje czy konkursy.