Wersja kontrastowa

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki w nowej odsłonie 

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

- Kiedy zdecydowaliśmy się na zmianę formuły Festiwalu, od razu założyliśmy, że będzie to coś innego, bo dotychczasowych wydarzeń nie da się przełożyć na wersję online - z dr Agnieszką Motyl Dyrektorem Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki rozmawia Magda Ziółek

 

Pandemia znów namieszała w naszych kalendarzach. Większość imprez planowanych na koniec roku jest albo odwoływana albo przenosi się w przestrzeń wirtualną, a jak jest z Festiwalem? 

Mieliśmy dylemat, co zrobić. Festiwal miał odbyć się w maju. Kiedy rozpoczęła się pandemia, byliśmy w trakcie przygotowań. Szybko okazało się, że realizacja w planowanym terminie nie będzie możliwa, ale nikt nie wiedział wówczas, jak sytuacja rozwinie się jesienią. Po dyskusji cześć partnerów postanowiła zaryzykować i przygotować się do organizacji Festiwalu w zmienionej formule - częściowo online i od września do grudnia. UAM realizuje wyłącznie wydarzenia online - wykłady, wirtualne wycieczki, quizy, konkursy, prezentacje i wiele innych. Laboratorium Wyobraźni Fundacji UAM szykuje kilka filmów popularnonaukowych. Inni partnerzy zdecydowali się na real – Polska Akademia Nauk odwiedziła szkoły, w których prowadziła warsztaty w reżimie sanitarnym, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza na ciekawe wystawy w swoich przestrzeniach. 

 

Przeniesienie do internetu wydarzenia, które odbywało się w „realu”, miało swoją renomę, stałą publiczność, to chyba spore wyzwanie? Dodatkowo ze względu na pandemię zamykane są szkoły – to też chyba zmienia odrobinę koncepcję, wymaga ponownego przemyślenia strategii… 

Kiedy zdecydowaliśmy się na zmianę formuły, od razu założyliśmy, że to będzie coś całkowicie odmiennego, bo dotychczasowych wydarzeń nie da się przełożyć na wersję online. Zaczęliśmy przyglądać się innym inicjatywom kulturalnym i popularnonaukowym i swoim możliwościom. Jako UAM mamy wielkie szczęście, że działa w naszych strukturach Studio Filmowe. To dzięki nim powstaje wiele nagrań na Festiwal, a także na Noc Naukowców czy Kolorowy Uniwersytet i inne uniwersyteckie inicjatywy. Wielką kreatywnością wykazują się także sami naukowcy i studenci, którzy eksplorują Internet w poszukiwaniu edukacyjnych inspiracji i nowych narzędzi. Dzięki temu wpadli na wiele fascynujących pomysłów, takich jak escape roomy online, quizy i konkursy. 

Co w takim razie zobaczymy w tym roku na Festiwalu. Jak można dołączyć do lekcji festiwalowych? Swoją drogą dotychczas problemem był limit miejsc na co ciekawsze prezentacje, obecna sytuacja sprawia, że publiczność może być znacznie liczniejsza. To chyba dobrze? 

Zapraszamy na stronę: http://festiwal.amu.edu.pl/ Na niej umieszczane są zarówno wydarzenia, w których można aktualnie wziąć udział (online lub w realu), jak i ciekawostki edukacyjne, czyli filmy, prezentacje, wykłady, artykuły popularnonaukowe i inne materiały, które będą pojawiały się regularnie aż do końca grudnia. Zapraszamy do uczestniczenia, oglądania i poznawania świata nauki i sztuki razem z nami. 

 

Wśród najbliższych wydarzeń online znajdziecie: 

 

  • Psychologia Polityki - rozumienie emocji a działania polityczne - cykl wykładów na żywo na platformie ZOOM przygotowanych przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Wykłady będą, jak mówią sami ich autorzy, “poruszać istotę zjawiska występowania inteligencji emocjonalnej w przywództwie politycznym”. 
  • Dziennikarstwo telewizyjne dla początkujących - cieszące się powodzeniem warsztaty dziennikarskie przygotowywane przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa tworzących zanany uniwersyteckiej społeczności Kurier Akademicki. 

 

Prezentujemy także ciekawe filmy i materiały w zakładce Ciekawostki, m.in. Podróże wschodoznawcze – Czarnobyl, opowiadający o miejscu, w którym kilkadziesiąt lat temu wydarzyła się wielka katastrofa reaktora jądrowego, a do którego dzisiaj ściągają rzesze turystów. 

 

zob. też 

 

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.