Wersja kontrastowa

Krzysztof Szulc. Chciałem być naukowcem

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

Od dziecka chciałem zostać naukowcem. W szkole interesowałem się matematyką i geografią. Ostatecznie jednak postawiłem na fizykę. Na studiach każdy dział fizyki wydawał mi się niezwykle interesujący, dlatego przy wyborze naukowej ścieżki postanowiłem kierować się możliwościami rozwoju, jakie oferowały mi wybrane zespoły badawcze - mówi Krzysztof Szulc z Wydziału Fizyki UAM, tegoroczny laureat Stypendium Start FnP.

Na studiach licencjackich trafiłem do Zakładu Fizyki Nanostruktur, kierowanego przez prof. Macieja Krawczyka. Obecnie zajmuję się falami spinowymi (czyli falami w materiałach magnetycznych), a w szczególności ich oddziaływaniem w układach wielowarstwowych oraz strukturach magnetycznych pod kątem zastosowań w urządzeniach logicznych.

Dziedzina ta jest interesująca ze względu na mnogość różnorodnych efektów oraz obiecującą przyszłość związaną z możliwością zastosowania niskoenergetycznych układów magnonicznych w komputerach.  

Obecnie poszerzam swoje naukowe zainteresowania wdrażając się w takie działy nauki jak: nadprzewodnictwo, fotonika oraz fotowoltaika. Najbardziej w pracy naukowca lubię uczucie satysfakcji, moment, kiedy znajduję jakiś nowy efekt lub gdy udaje się wykorzystać jakieś zjawisko do stworzenia nowego urządzenia, bądź udoskonalenia już istniejącego.

Pasjonuję się sportem, jestem nie tylko zapalonym kibicem, ale również praktykiem. Interesuje mnie też statystyka sportowa, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak lekkoatletyka i piłka nożna. W chwilach wolnych staram się poszerzać swoją wiedzę, nie tylko z fizyki, ale i też matematyki, nauk przyrodniczych, historii czy językoznawstwa. Poza tym lubię muzykę, spacery i spotkania ze znajomymi.

Jestem współautorem 5 publikacji naukowych w dziedzinie magnetyzmu i magnoniki. Zostałem laureatem konkursu NCN PRELUDIUM-20 z projektem pt. „Trójwymiarowe układy magnoniczne do obliczeń analogowych: analiza oddziaływań i opracowanie urządzeń”. Uczestniczyłem w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych, w tym w sesji „Young and Brilliant” dla młodych naukowców z publikacjami w prestiżowych czasopismach na konferencji Physics of Magnetism 2021.

 

Krzysztof Szulc

Wydział Fizyki UAM

 

zob. też. Dr Kinga Stefanowska.Zielone podejście do syntezy...

Nauka Wydział Fizyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.