Wersja graficzna

Z noblistą o chemii supramolekularnej

Prof. Lehn jest także doktorem honoris causa UAM. Fot. Adrian Wykrota
Prof. Lehn jest także doktorem honoris causa UAM. Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Wybitnych naukowców z dziedziny chemii supramolekularnej oraz materiałów porowatych zgromadzi 17th International Seminar on Inclusion Compounds and Porous Materials. Wydarzenie z udziałem laureata Nagrody Nobla odbędzie się w dniach 2–6 września na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Seria ISIC została zapoczątkowana w 1987 roku w Polsce, a następnie była kontynuowana na Słowacji, Ukrainie, w Czechach, Republice Południowej Afryki, Mołdawii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Polsce. W niektórych krajach wielokrotnie.

- Pierwotnie to wydarzenie naukowe było skierowane przede wszystkim do młodych naukowców, którzy mieli ograniczone możliwości uczestniczenia w większych spotkaniach naukowych – pisze prof. Agnieszka Janiak z Wydziału Chemii UAM. -  Z biegiem czasu wydarzenie to jednak stopniowo przekształciło się w znaczące, cykliczne wydarzenie naukowe o szerokim spektrum tematycznym. Dziś poświęcone jest nie tylko zjawiskom czystej inkluzji, rozpoznawaniu i chemii supramolekularnej, ale także porowatym, nano- i zaawansowanym materiałom „inteligentnym” oraz metodom ich badań. Ponadto nadchodząca edycja wprowadzi nowy wymiar, obejmując eksplorację materiałów porowatych typu MOF, COF i ZIF wraz z ich potencjalnymi zastosowaniami.

Głównym celem poznańskiego spotkania jest zgromadzenie zarówno młodych, jak i „doświadczonych” naukowców z całego świata, dyskusji na wszystkich poziomach, a także wymiany pomysłów.

Konferencję zainauguruje wykład prof. Jean-Marie Lehna z Uniwersytetu w Strasburgu, laureata Nagrody Nobla z 1987 roku. Wśród prelegentów znajduje się także prof. Omar Yaghi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który co roku wymieniany jest jako kandydat do tego prestiżowego wyróżnienia. Wykłady plenarne wygłoszą także m.in.: prof. Niveen M. Khashab z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha (KAUST), prof. Tomislav Friščić z Uniwersytetu w Birmingham oraz prof. Jerry L. Atwood, obecnie profesor emerytowany Uniwersytetu Missouri-Columbia.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Krystalograficzne.

 

Czytaj też: Prof. Jean Marie Lehn doktorem honoris causa UAM

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.