Wersja kontrastowa

Prof. Witold Molik świętuje 70. urodziny

Prof. Witold Molik, znakomity historyk, znawca historii XIX wieku obchodził dziś jubileusz 70. urodzin. - Praca profesora Witolda Molika przyczyniła się do silnej pozycji naszego Uniwersytetu w kraju, Europie, na świecie. Dzięki takim profesorom możemy się nią chlubić – podkreślił rektor, prof. Andrzej Lesicki na uroczystości w Auli Lubrańskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również prorektor UMP, prof. Michał Musielak, rektor senior UAM, prof. Stefan Jurga, przedstawiciele instytucji kultury i nauki z Poznania i Wielkopolski, naukowcy z Wrocławia, Warszawy i Lublina, prof. Rudolf Jaworski z Konstancji oraz współpracownicy z UAM.

 

Czyta też: Prof. Tomasz Schramm. Jubileusz w Auli Lubrańskiego

 

Prof. Witold Molik niemal od 50. lat jest związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest cenionym badaczem historii społecznej Polski i stosunków polsko-niemieckich w XIX i początkach XX wieku, w szczególności dziejów polskiej inteligencji i ziemiaństwa oraz polskiego ruchu narodowego w zaborze pruskim, pamięci historycznej społeczeństwa polskiego, dziejów uniwersytetów, polskich podróży edukacyjnych za granicę, dziejów szkolnictwa oraz polskiej historiografii. Zakres zainteresowań profesora zaowocował ponad 400. publikacjami naukowymi.

Rektor Lesicki składając życzenia i gratulacje jubilatowi powiedział: - Chciałbym podziękować, bo sukcesy pana profesora są też sukcesami Uniwersytetu. Praca profesora Molika przyczyniła się do silnej pozycji naszego Uniwersytetu w kraju, Europie, na świecie. Dzięki takim profesorom możemy się nią chlubić.

Zdaniem prof. Kazimierza Ilskiego, dziekana Wydziału Historii UAM, prof. Molik określa kierunki badań, sposoby rozwiązywania najbardziej zawiłych problemów historii XIX i XX wieku.

- Powszechnie wiadome i szczególne cenione jest jego perfekcyjne przedstawianie wielu aspektów historii w oparciu o pełną akrybii i wirtuozerii analizę źródeł - podkreślił.

Dziekan zwrócił też uwagę na szczególny namysł profesora m.in. nad kwestią kształtowania się polskiej inteligencji i funkcjonowania uniwersytetów jako idei i instytucji. Poznańscy historycy spodziewają się pełnego wyjaśnienia procesu powstania naszej Alma Mater właśnie od jubilata.

- Witold, nie potrzebujemy książki, jako pamiątki, lecz twoich myśli, które pozwolą nam diagnozować stan obecny z troską o naszą wspólnotę uniwersytecką. Jeśli Uniwersytet ma być nadal wspólnotą musi być obieg informacji. Nie może on jednak polegać na tym, że z jednej strony profesorowie nadal są ważni, a z drugiej strony anonimowa masa dokonuje ostracyzmu. Jedno pozostaje pewne - dobrze pielęgnowana tradycja nie powinna pozostać decorum, lecz wyrażać organizację społeczną universitas, która obok miłości wzajemnej pielęgnuję wspólną miłość do prawdy.

Prof. Ilski zdradził też, jakie są prywatne zainteresowania jubilata. Okazuje się, że jest on miłośnikiem i znawcą muzyki, kolekcjonuje akcesoria związane z piwowarstwem oraz ma zamiłowanie do ogrodnictwa, które dzieli z żoną. 

Laudację przedstawiającą przebieg pracy naukowej i dorobek wygłosił prof. Krzysztof Makowski, podkreślając niezależność badawczą prof. Molika, który za kilkanaście dni przechodzi na emeryturę. Profesor kieruje Zakładem Historii Polski XIX i XX wieku, a także Centrum "Instytut Wielkopolski" powołanym z jego inicjatywy i działającym przy UAM.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.