Treść
Już 12 maja koncertowym Prologiem rozpocznie się w Poznaniu XVI Międzynarodowy Festiwal UNIVERSITAS CANTAT 2024. W tym roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Chór Kameralny UAM zaprosili do udziału m.in. zespoły chóralne z Tajlandii, Finlandii czy Kosowa; nie zabraknie oczywiście muzyki w wykonaniu znakomitych chórów polskich. Na deser natomiast – koreański taniec z wachlarzami, wybitna grupa perkusyjna, a do tego Jacek Szwaj i Orkiestra Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Szczegóły na cantat.amu.edu.pl oraz na Facebooku.
Międzynarodowy Festiwal „Universitas Cantat” od 1998 roku gromadzi w Poznaniu (początkowo co roku, od 2003 r. – co dwa lata) najlepsze uniwersyteckie chóry i zespoły wokalne z całego świata. Są to młodzi ludzie z przeróżnych uczelni – muzycznie utalentowani, aktywni i otwarci na nowe przyjaźnie oraz wymianę kulturowych doświadczeń. Festiwalowe spotkania dają im możliwość zaprezentowania się zarówno przed innymi chórami, jak i przed coraz bardziej zainteresowanym chóralistyką na światowym poziomie wielkopolskim audytorium.
Podczas dotychczasowych 15 edycji publiczność miała okazję podziwiać ponad 216 różnych formacji muzycznych - w tym trzy orkiestry uniwersyteckie, około 8000 wykonawców z 38 krajów w tym z tak odległych zakątków świata, jak USA, Meksyk, Brazylia, Portoryko, Filipiny, RPA czy Ekwador. Od początku istnienia imprezy jej organizacją zajmuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Dyrektorem festiwalu jest prof. Krzysztof Szydzisz.
Główne festiwalowe koncerty odbywają się w Auli UAM, ale goszczone w Poznaniu chóry śpiewają również w innych salach koncertowych czy kościołach Wielkopolski – w tym roku w Gnieźnie, Kórniku oraz Pobiedziskach. Uczestnicy festiwalu przygotowują m.in. utwory prezentujące ich rodzimą muzykę.