Wersja kontrastowa

Stanowiska w sprawie DS Jowita

Collegium Minus, fot. Adrian Wykrota
Collegium Minus, fot. Adrian Wykrota

Samorząd Studentów UAM, władze Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich UAM rozumieją problem sytuacji mieszkaniowej studentów, podkreślają jednak, że wspierają dotychczasowe działania Rektorki UAM w sprawie DS Jowita. Ze stanowiskami grup można zapoznać się na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znajdują się tam także oświadczenia JM Rektorki UAM, prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz Kanclerza UAM, dra Marcina Wysockiego.

Łączy nas idea. Zgadzamy się co do wzniosłego celu, ale różnią nas środki i metody realizacji postulatów, które uważamy za słuszne - piszą w swoim oświadczeniu studenci z Samorządu Studentów UAM, odnosząc się do okupacji DS Jowita. Jak dodają: Nie możemy poprzeć niegospodarnego remontu „Jowity”, gdyż uważamy, że zapewnienie 400 nowych miejsc w ramach budowy drugiego akademika na Kampusie Morasko jest korzystniejsze dla studentów niż zredukowanie ich o 100 w ramach remontu tzw. „akumulatorów”. Nie możemy uwzględnić argumentów protestujących, że ludzie mieszkający na Morasku są wyizolowani od świata i kultury.

W oświadczeniu kolegium dziekańsko-dyrekcyjnego Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM napisano m.in.: Kolegium dziekańsko-dyrekcyjne Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pełni popiera działania Jej Magnificencji Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej podejmowane w związku z koniecznością zawieszenia działalności Domu Studenckiego Jowita. (...) rozumiejąc rozczarowanie niektórych mieszkańców DS Jowita, nie popieramy protestu osób okupujących obecnie budynek oraz formułujących bardzo krzywdzące i w niestosownej formie wyrażone opinie na temat władz rektorskich oraz Uniwersytetu. (...) Jako członkowie społeczności uniwersyteckiej nie godzimy się także na atakowanie dobrego imienia Uniwersytetu, który przez ostatnie trudne lata był ostoją wartości demokratycznych, szacunku dla potrzeb wszystkich członkiń oraz członków wspólnoty akademickiej, polityki antydyskryminacyjnej i dbałości o równość płci, tolerancję oraz dialog na Uniwersytecie. O podjęcie tego dialogu niezmiennie apelujemy.

Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich UAM także podkreśla: Chcielibyśmy, aby DS Jowita mogła zostać uratowana a życie studenckie mogło toczyć się w centrum Poznania – gdzie znajdują się wciąż liczne Wydziały naszego uniwersytetu. Mamy świadomość, że w tym celu niezbędne są jednak pokaźne środki. W liście otwartym ZZNA UAM czytamy także: Jednocześnie pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że doceniamy dotychczasowe kroki JM Rektor prowadzące w kierunku rozwiązania tego trudnego dla wszystkich problemu. Cenimy zatem deklaracje powstrzymania się od sprzedaży DS Jowity przynajmniej do końca trwającej kadencji. Z entuzjazmem przyjmujemy deklarację o możliwości znalezienia 20 milionów złotych wkładu własnego na odnowę akademika. Podobnie, z nadzieją patrzymy na deklarację stworzenia i ogłoszenia planu rozwoju zasobów mieszkalnych dla studentów UAM.

Pełna treść oświadczeń dostępna jest na stronie https://amu.edu.pl/, pod adresami:

https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/ogolnouniwersyteckie/oswiadczenie-parlamentu-samorzadu-studentow

https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/ogolnouniwersyteckie/oswiadczenie-kolegium-dziekansko-dyrekcyjnego-wfpik-uam

https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/ogolnouniwersyteckie/list-otwarty-zwiazku-zawodowego-nauczycieli-akademickich-uam

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.