Na 364 dni przed jubileuszem

Wprawdzie zegar na Collegium Maius pokazuje, że do jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego pozostał okrągły rok, to pierwsze jego akordy wybrzmią już 1 października 2018. Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w Auli UAM po raz kolejny przypomni o wspólnej historii czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego oraz UAM. Dla podkreślenia wyjątkowości tego wydarzenia do tradycyjnej immatrykulacji przystąpią studenci kierunku neurobiologia prowadzonego przez te uczelnie.

Wydarzeniem okazała się tez konferencja prasowa, która odbyła się 7 maja w Sali Lubrańskiego Collegium Minus, w której udział wzięli rektorzy czterech poznańskich uczelni: prof. Jan Pikul (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) prof. Andrzej Tykarski (Uniwersytet Medyczny Poznań) prof. Dariusz Wieliński (AWF ) i prof. Andrzej Lesicki (UAM). Tuż przed spotkaniem rektorzy zapozowali na balkonie pod zegarem odmierzającym czas do jubileuszu. Wspólna konferencja była pierwszą zapowiedzią uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 7 maja 2019. Rozpocznie je Msza św. w Katedrze Poznańskiej i przemarsz senatów i rad wydziałów do Auli UAM. Ta uroczystość będzie wiernym odtworzeniem  wydarzeń z 7 maja 1919 roku, ale z małymi odstępstwami. Tego dnia przed ławeczką Heliodora Święcickiego (Collegium Minus) wmurowana zostanie „kapsuła czasu” z listami, apelami i pytaniami dla potomnych. Kapsuła ma zostać odkopana za kolejne sto lat. Dzień zakończy tradycyjny Koncert Majowy w Auli UAM.

Czytaj też: Setny rok akademicki rozpoczęli śpiewająco

Ale na tym oczywiście nie koniec, wydarzeń w kalendarzu wielkiego jubileuszu nie brakuje: Bieg 100-lecia dedykowany twórcom UP, Międzyuczelniani Mistrzostwa Sportowe w stylu retro, Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Uniwersytet w poszukiwaniu doskonałości”  czy w końcu „Koncert 100-lecia” w wykonaniu Andrei Bocellego. To także wielkie wydarzenie zwłaszcza, że artyście towarzyszyć będzie 450 chórzystów biorących udział w odbywającym się w tym czasie w Poznaniu Universitas Cantat.

Z okazji jubileuszu ukaże się tez szereg wydawnictw okolicznościowych. Piotr Bojarski, Joanna Jodełka i Ryszard Ćwirlej przystąpili już do pisania kryminału (książki) upamiętniającej historię UP, Mennica Polska wyda monetę okolicznościową „100 lat Uniwersytetu Poznańskiego” o nominale 5 zł, a Poczta Polska - znaczek z Heliodorem Święcickim – ojcem założycielem UP. Uroczystości majowe ukwiecą tulipany o specjalnej nowej odmianie „Uniwersytet Poznański”.

Pełna, dokładna lista wydarzeń znajduje się na stronie: http://100lat.amu.edu.pl/

Ogólnouniwersyteckie