Wersja kontrastowa

POZnajUAM z najlepszymi

 

 

Projekt POZnajUAM to inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta Poznania pomyślana jako rozszerzenie projektu ukazującego Poznań – #POZnajMiasto. Inicjatywa pięknie połączona z projektem ,,UAM dla najlepszych’’ wzbudziła zainteresowanie młodych samorządowców, a być może i przyszłych studentów UAM, którzy spotkali się dzisiaj w Collegium Minus.

Gośćmi pierwszego spotkania byli prof. UAM Daria Hejwosz Gromkowska z Wydziału Socjologii, mgr Michalina Krakowiak z Wydziału Biologii i prof. UAM Mikołaj Tomaszyk z WNPiD. Temat wykładów i dyskusji to: Rozwój jednostki poprzez działania społeczne - samorząd uczniowski a drogi samorozwoju.

Otwierający spotkanie prof. UAM Krzysztof Skibski z WFPiK podkreślał rolę projektu ,,UAM dla najlepszych’’ skierowanego do osób zaangażowanych, ambitnych, mających swój cel i nie bojących się wyzwań. – Wasze środowisko jest tym, w jakim ,,UAM dla najlepszych’’ czuje się najlepiej – mówił.

Pierwsza głos zabrała prof. Daria Hejwosz Gromkowska, która przyznała, że młodzi samorządowcy są jej szczególnie bliscy, bo sama przez wiele lat działała w różnych organizacjach młodzieżowych.

– Zajmuję się edukacją obywatelską i badam ją przez pryzmat różnych systemów edukacyjnych – mówiła.

Profesor Gromkowska przybliżyła młodym ludziom funkcjonowanie takich systemów w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej a także w Niemczech. Stwierdziła, że jej zdaniem zachodnie systemy edukacyjne są mniej arbitralne i dają większe poczucie wolności.

 - Format dzisiejszej wizyty w Collegium Minus jest niezwykle ciekawy – przyznaje prof. Krzysztof Skibski. -  Od roku współpracujemy z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. Forum w Collegium Minus jest z jednej strony spotkaniem dyskusyjnym, ale z drugiej pokazuje efekty badań prowadzonych na UAM, bo taką  formułę zaproponowali członkowie MRMP. My z kolei proponujemy panelistów. W tym roku przewidujemy trzy lub cztery podobne spotkania tematyczne. Panelistami są i będą członkowie różnych wydziałów, którzy tę dyskusję rozpoczynają i ją moderują.

Profesor pytany czy jest zadowolony z rozwoju projektu ,,UAM dla najlepszych’’ przyznał, że tak.  

– Jako zespół jesteśmy po to, aby umożliwić uczniom zaangażowanym i wyjątkowo zdolnym by w czasie pobytu w szkołach średnich mieli okazję poznać ofertę uniwersytetu i być może później wybrać interesujący kierunek studiów na naszej uczelni. Aby ich wybór był świadomy. By jednocześnie mieli świadomość, że uniwersytet jest jednym z ważnych podmiotów przy kształtowaniu codzienności miejskiej, a oni jako samorządowcy też o to zabiegają, więc symbioza między nami jest niezbędna.

 

Czytaj też: Powodów, aby przyjechać do Wielkopolski jest naprawdę dużo

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.