Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie na Nowy Rok

Życie Uniwersyteckie, fot. Adrian Wykrota
Życie Uniwersyteckie, fot. Adrian Wykrota

Życie Uniwersyteckie - styczniowy numer rozpoczynamy artykułem JM Rektora o podwyżkach wynagrodzeń w 2019 roku. Wracamy też do gorącego tematu Uniwersytetu Badawczego. Rozmawiamy z prof. Andrzejem Wiśniewskim, laureatem Nagrody FNP. Oddaliśmy też głos naukowcom ze świata: prof. Nguyen Chi Thuatowi z Wietnamu, dr Patricii Arancha z Brazylii i prof. Janowi Mangerudowi z Norwegii. 

Życie Uniwersyteckie rozpoczynamy artykułem JM Rektora o podwyżkach wynagrodzeń w 2019 roku. Wracamy też do gorącego tematu Uniwersytetu Badawczego – piszemy, co działo się na konferencji inaugurującej projekt, na którą przyjechał do Poznania minister Jarosław Gowin. Prorektorzy: Ryszard Naskręcki, Beata Mikołajczyk i Marek Nawrocki wraz z prof. Markiem Kwiekiem informują również o celach i działaniach, które UAM będzie realizował do 2026 roku w ramach projektu.

Prorektor Bogumiła Kaniewska zachęca do czytania ulubionych dziecięcych lektury – „by się oderwać i zanurzyć w zapachu jedynych w roku takich Świąt. Niech promieniują dziecięcą radością”.

Od stycznia rusza Intranet – sieć komunikacji wewnętrznej dla pracowników Uniwersytetu, doktorantów i studentów. Czym jest Intranet i na jakiej zasadzie działa - wyjaśnia Prorektor Marek Nawrocki.

Polecamy wywiad z filozofem prof. Andrzejem Wiśniewskim, laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz rozmowę z prof. Jackiem Gulińskim.

 

Życie Uniwersyteckie

 

Dyrektor PPNT komentuje zmiany na macierzystej Uczelni i mówi o współpracy w sferze biznesowej.

 

Warto poczytać też o plantoidach, fascynujących robotach inspirowanych roślinami, które podbiją Marsa oraz tworzeniu żyjących obiektów architektonicznych.

 

Czytaj styczniowe Życie Uniwersyteckie 

 

W nowym numerze pisma Życie Uniwersyteckie oddaliśmy głos naukowcom ze świata. Wietnam potrzebuje Wokulskiego – prawda, że zaskakujące? Ambasador polszczyzny, prof. Nguyen Chi Thuat z Wydziału Neofilologii, który przetłumaczył m.in. „Lalkę” i „Przygody Koziołka Matołka” mówi o miłości do języka polskiego, polskiej literatury i do wietnamskiej herbaty.

Życie Uniwersyteckie

 

Brazylijka dr Patricia Aranha wyjaśnia, jak to się stało, że zdecydowała się odbyć staż podoktorski właśnie na  Wydziale Historii i dlaczego zainteresował ją Arkady Fiedler oraz jego wyprawy do Amazonii. Światowej sławny badacz z Norwegii, Jan Mangerud opowiada o fascynującej pracy naukowca zajmującego się geologią glacjalną.

 

https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-1-2020

Czy ewolucja pasożytów może wzmocnić efekty globalnego ocieplenia? Na to pytanie odpowiada prof. Sławomir Cerbin z Wydziału Biologii. Dzieje Akademickiego Związku Sportowego i Związku Harcerstwa Polskiego w poznańskim środowisku uniwersyteckim przybliża prof. Zbigniew Pilarczyk.

To tylko część tematów, które podjęliśmy w miesięczniku Życie Uniwersyteckie. Zapraszamy do czytania numeru w formie papierowej i elektronicznej.

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.