Prorektor Rafał Witkowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wytypowanie grupy studentek/studentów z Białorusi, którzy wzięliby udział w organizowanym na UAM kursie języka polskiego w ramach Szkoły Letniej, którą w sierpniu br. poprowadzi online Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM.
Jak czytamy w liście skierowanym do RPO:
- Z uznaniem i ze zrozumieniem przyjęliśmy prośbę skierowaną do Pani Rektor Bogumiły Kaniewskiej o wsparcie dla osób pochodzących z Białorusi, którzy chcieliby poszerzyć swoją znajomość języka polskiego. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podjął już takie działania samodzielnie oraz we współpracy ze Studium Europy Wschodniej UW. Przyjęliśmy także grupę studentów białoruskich, którzy uzyskali wsparcie finansowe ze strony samorządu województwa wielkopolskiego, powiatu i miasta Poznania. Stosowne decyzje o zwolnieniu studentów białoruskich z opłat za studia w nadchodzącym roku akademickim podjęła Pani Rektor, co zostało ogłoszone na stronach www naszego uniwersytetu.
Odpowiadając na konkretne potrzeby związane z organizacją kursów językowych pragnę Pana Rzecznika poinformować, że Pani Rektor Bogumiła Kaniewska podjęła decyzję, aby sfinansować kurs języka polskiego dla dziesięciu uczestników z Białorusi w ramach Szkoły Letniej, którą w sierpniu br. poprowadzi online Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM, kierowane przez prof. Agnieszkę Kwiatkowską. Pani Rektor uznała, że będzie to najbardziej owocna i najszybsza forma wsparcia emigrantów z Białorusi, jaką w sezonie wakacyjnym nasz uniwersytet może zaoferować. Dzięki udziałowi w Szkole Letniej jej uczestniczy będą mogli zapoznać się z rozbudowanym programem edukacyjnym, który uwzględnia nie tylko same zajęcia językowe, ale także wiele dodatkowych wykładów.
Kurs proponowany w ramach Szkoły Letniej obejmuje 60 h lektoratu języka polskiego (od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 12.15) oraz 20 h wykładów o polskiej literaturze, kulturze oraz historii. Uczestniczy Szkoły Letniej (jak i każdego innego kursu online) muszą mieć dostęp do komputera z mikrofonem i kamerą oraz do dobrej jakości połączenia internetowego. Szkoła Letnia jest nastawiona na komunikację, dlatego też osoby z niską znajomością polskiego będą mogły uczestniczyć w kursie survivalowym, który pomoże im radzić sobie w polskiej rzeczywistości...
Czytaj też: Podcast. Czy to już rewolucja?