Wersja kontrastowa

WNPiD UAM. Wybory w państwie demokratycznym

WNPiD UAM. Wybory w państwie demokratycznym, fot. Adrian Wykrota
WNPiD UAM. Wybory w państwie demokratycznym, fot. Adrian Wykrota

WNPiD UAM było gospodarzem dwudniowej i cyklicznej konferencji "Wybory w państwie demokratycznym" zorganizowanej z  okazji 30-lecia demokratycznego prawa wyborczego w Polsce. - Z prawem wyborczym jest tak jak ze słynnym zdrowiem - dopóki jest dobre to nie zwracamy na nie uwagi - podkreślił  prof. Ryszard Balicki, członek Państwowej Komisji Wyborczej. 

Zebranych powitali inicjator konferencji na WNPiD UAM dr Krzysztof Urbaniak oraz prof. Magdalena Musiał-Krag. 

- To już jest trzecia konferencja z cyklu dotyczącego prawa wyborczego organizowana na naszym wydziale. Tym razem dotyczy ona wyborów demokratycznych, bardzo nas to cieszy, bo to kolejna sposobność, żeby spotykać się z państwem co roku w Poznaniu - powiedziała pani prodziekan ds. badań i rozwoju WNPiD UAM. 

WNPiD UAM

Wydarzenie współorganizowały Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Izba Notarialna w Poznaniu, a patronatem honorowym objęło je szereg instytucji i osób, m.in. rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak. W konferencji wzięli udział wybitni naukowcy zajmujący się zagadnieniami związanymi z wyborami, reprezentujący krajowe uczelnie m.in. prof. Krzysztof Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014-2019, prof. Jacek Sobczak, sędzia SN w stanie spoczynku, prof. Ryszard Balicki, członek Państwowej Komisji Wyborczej, ale również pracownicy administracji wyborczej, politycy, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz sędziowie, adwokaci i radcy prawni.

WNPiD

- Tematyka wyborcza jest nadal aktualna i ważna nie tylko prawników i politologów, czy specjalistów PR i politycznego marketingu. Będziemy rozważać różne aspekty procesu wyborczego, organizowania kampanii wyborczej. Jedno jest pewne - jesteśmy ciągle zainteresowani tym, żeby wybory były coraz bardziej powszechne, aczkolwiek bez przymusu wyborczego; coraz bardziej równe, nie tylko w znaczeniu formalnym, ale i materialnym; żeby były bezpośrednie, odbywały się w głosowaniu tajnym i żeby ich wynik był ustalany możliwie sprawiedliwie, z szacunkiem dla woli wyborców - powiedział prorektor UAM, Tadeusz Wallas, otwierając konferencję.

WNPiD UAM

Prof. Ryszard Balicki podkreślił: - Z prawem wyborczym jest tak jak ze słynnym zdrowiem - dopóki mamy nie zauważamy, dopóki jest dobre to nie zwracamy na nie uwagi. Chyba warto zajmować się prawem wyborczym, kiedy nie ma z nim dużych problemów, bo dzięki temu będziemy w stanie, jako naukowcy coś przewidzieć, zaprojektować i zaproponować.

WNPiD UAM

 

Podczas dwudniowej sesji badacze analizowali problematykę wyborów i stosowania prawa wyborczego, ze szczególnym uwzględnieniem standardów i gwarancji demokratycznych wyborów oraz praktyki wyborczej. Spotkanie było adresowana do prawników i politologów, jak również socjologów, psychologów i historyków. Osobne części konferencji poświęcono genezie demokratycznego prawa wyborczego w 1990 r. i jego dalszej ewolucji, analizie wyborów parlamentarnych z 2019 r. oraz nadchodzącym wyborom prezydenckim.

 

Czytaj też: Demokratyczne wybory. Prawo, standardy i gwarancje

 

 

 

 

 

 

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.