Demokratyczne wybory. Prawo, standardy i gwarancje

Obraz

Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa rozpoczęła się konferencja "Demokratyczne wybory. Prawo, standardy, gwarancje, praktyka" zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia pierwszych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Celem konferencji jest analiza szeroko rozumianej problematyki wyborów i stosowania prawa wyborczego, ze szczególnym uwzględnieniem standardów i gwarancji demokratycznych wyborów oraz praktyki wyborczej.  Poszczególne sekcje tematyczne koncentrują się m.in. wokół następujących zagadnień: standardów demokratycznych wyborów; gwarancji demokratycznych wyborów, czy  czynnego i biernego  prawa wyborczego i ich ograniczenia.

- Konferencja stanowi sposobność do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat szeroko rozumianej problematyki wyborów oraz prawa wyborczego, a w szczególności standardów i gwarancji demokratycznych wyborów, procesu wyborczego, zachowań wyborczych oraz praktyki stosowania prawa wyborczego - mówiła dr Joanna Kałużna, sekretarz konferencji.

Czytaj także: Dr Filip Biały w LSE

Uczestnikami konferencji są nie tylko naukowcy, ale również członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, pracownicy administracji wyborczej, politycy, przedstawiciele samorządu oraz organizacji pozarządowych, sędziowie, adwokaci i radcy prawni, co stwarza szerokie pole do dyskusji nie tylko nad teoretycznymi aspektami przeprowadzania wyborów, ale także nad wymiarem praktycznym stosowania prawa wyborczego.

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa