Już w najbliższy piątek, 24 września odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń popularyzujących naukę: Noc Naukowców. Tegoroczna edycja jest szczególna bo jubileuszowa. Mija 15 lat od inauguracji programu. UAM bierze udział w nim udział od samego początku.
Noc Naukowców jest wydarzeniem odbywającym się w wielu miastach Europy. W Poznaniu organizowana jest przez konsorcjum poznańskich uczelni i ośrodków naukowych. UAM jako największa uczelnia wyższa w mieście odgrywa w nim szczególną rolę.
W tym roku, po sukcesie ubiegłorocznej wirtualnej edycji Nocy Naukowców, organizatorzy zaplanowali kolejne wydarzenia w formie on-line. Ale w odróżnieniu od ubiegłego roku odbędą się też wykłady i pokazy w tradycyjnej formie. Hasłem towarzyszącym tej edycji jest „SOS dla Ziemi” a wydarzenia skupiać się będą wokół problemów naszej planety „Ziemi”.
UAM przygotował ok. 100 propozycji tematycznych, odnoszących się do kwestii ekologii i ochrony środowiska z perspektywy różnych dziedzin wiedzy. Program został podzielony na świat wirtualny oraz realny. Ten pierwszy składać się będzie: z produkcji filmowych przygotowanych i zrealizowanych specjalnie na tę okoliczność, jak również transmisji, konkursów, relacji w trybie live na kanałach społecznościowych, czy komunikatorach wydziałowych. Ten drugi, limitowany i w ścisłym reżimie sanitarnym, odbędzie się w wybranych budynkach UAM.
Na głównej stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.pl równo o 16.00 rozpocznie się transmisja ze studia Nocy Naukowców, prowadzona we współpracy ze wszystkimi partnerami projektu.
Ponadto, na kanale Youtube dedykowanym Nocy Naukowców w UAM tego popołudnia i wieczoru swoje premiery będą miały wszystkie propozycje zdalne, przygotowane przez wydziały i jednostki UAM. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie ciekawie:
„Eko TIK TOK”, „Pszczoła pod lupą”, „Klimat – ile faktów, ile mitów?”, „SOS dla ciemnego nieba”, „Piekarnia kosmetyczna”, „Eko-orimatyka”, czy „Hydrozagadka” – to tylko niektóre z tegorocznych propozycji przygotowanych przez naukowców UAM!
Zachęcamy do zapoznania się z programem