Wersja kontrastowa

Rektorzy odpowiadali na pytania doktorantów

fot. Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Ewa Konarzewska-Michalak

O podwyżki stypendiów, warunki rekrutacji i wiele innych kwestii związanych z powstaniem szkoły doktorskiej pytali przedstawiciele Samorządu Doktorantów na otwartym posiedzeniu sejmiku. Odpowiadali Rektorzy.

JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, Prorektorzy: prof. Beata Mikołajczyk i prof. Ryszard Naskręcki uczestniczył w otwartym posiedzeniu Sejmiku Doktorantów UAM w Collegium Minus. Pytanie Rektorom mógł zadać każdy. Zakres tematyki był szeroki - od wysokości stypendiów, procedurę rekrutacji, reprezentację doktorantów w radzie naukowej dyscypliny, po przebieg egzaminu doktorskiego.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prof. Lesicki odniósł się do drugiej wersji statutu, która będzie dostępna na dniach.

- W nowej wersji statutu jest już odpowiedź na niektóre z pańskich pytań. Pytaliście na przykład, dlaczego studenci wraz z doktorantami stanowią z zaledwie 10 procent poszerzonej rady naukowej dyscypliny. W nowym statucie jest napisane, że stanowią 20 procent. Także w radzie naukowej szkoły doktorskiej będzie reprezentant doktorantów - jest to wyjście naprzeciw waszym oczekiwaniom.

Czytaj też: Szkoła Doktorska - nowa jakość i wyzwania

Oprócz statutu kluczowym dokumentem dla organizacji kształcenia doktorantów będzie regulamin szkoły doktorskiej.

- W tym regulaminie chcemy zaimplementować pewne przepisy przejściowe, które będą kodyfikować sposób funkcjonowania szkoły doktorskiej oraz studiów doktoranckich. To będzie gwarancja, którą państwo dostaniecie. Nie biłbym się o to, by literalnie wszystko zapisać w statucie. Najważniejsze jest, by w sposób jednoznaczny wypracować reguły współistnienia tych dwóch systemów - wyjaśnił prof. Naskręcki.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej był pełen uznania dla zaangażowania Samorządu Doktorantów w proces tworzenia nowej struktury kształcenia.

- To jest naprawdę imponujące, gdziekolwiek w Polsce jesteśmy, mówimy o tym głośno. Ostatnio mówiliśmy ministrowi Gowinowi, że są w kraju środowiska akademickie, niepatrykularne, które w ramach patrzenia wspólnotowego próbują zrobić coś, co będzie lepsze niż było dotychczas.

Prof. Beata Mikołajczyk mówiła m.in. o programie kształcenia doktorantów.

- Chcę zaproponować senatowi, radzie szkoły doktorskiej i państwu ramowy program kształcenia dla doktorantów wszystkich sekcji, dla których wskażemy przedmioty obowiązkowe np. z metodologii badań w odpowiedniej dyscyplinie, zaproponowalibyśmy również szeroki pakiet zajęć fakultatywnych. Jedną z nich będzie kształcenie w zakresie dydaktyki.

Prorektor ds. kształcenia zachęcała też doktorantów do udziału w NKN Forum, ogólnopolskiej konferencji dotyczącej szkół doktorskich, która odbędzie się 20 marca w Toruniu.

Do tematu wrócimy w kwietniowym numerze Życia Uniwersyteckiego.

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.