Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 28 września br. w całej Europie odbyły się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. W tym dniu naukowcy odeszli od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.
Choć dopiero prawdziwy rok akademicki rozpocznie się 1 października, w piątkowe popołudnie sale wykładowe i laboratoria pękały w szwach. Organizatorzy szacują, że stoiska na całym UAM-ie mogło odwiedzić ponad 5 tys. osób. W tym roku było do wyboru ponad 200 propozycji, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najczęstszą odpowiedzią wśród dzieci, na pytanie, dlaczego przybyły na Morasko - była ciekawość.
- Bardzo podobało mi się na Wydziale Matematyki i Informatyki, mogłem tam pobawić się robotami, które sterowałem tabletem. Jestem również ciekawy, co zaprezentuje dzisiaj Wydział Biologii – mówił Maks. Natomiast jego Mama, jak i większość nauczycieli, z którymi udało nam się porozmawiać, podkreślali, że dzięki takim akcjom dzieci mogą więcej nauczyć się pożytecznych rzeczy, niż siedząc 45 minut w szkolnej ławce.
- W tym roku przyjechaliśmy tutaj pierwszy raz. Jesteśmy spod Wrocławia i zawsze tam jeździliśmy. Dzieci w tym momencie są na różnych wydziałach. Dzięki tej różnorodności mogą nauczyć się wielu rzeczy, które będą owocować w przyszłości – mówiła Pani Kasia.
Na Nocy Naukowców pojawili się również stali bywalcy.
- Jestem tu trzeci raz. Najbardziej podobają mi się Wydziały Biologii i Chemii. Może uda mi się w przyszłości tutaj studiować – podkreślał Kamil.
W tym roku Wydziały prześcigały się w pomysłach. Wśród nich znalazły się najbardziej oblegane Wydziały na Morasku, m.in. w Collegium Biologicum naukowcy zdradzali np. jak zrobić krem z glonów. Młodzież mogła zobaczyć żywego kameleona czy dotknąć wypchanej łasicy, bądź borsuka. Na Wydziale Chemii można było poznać m.in. całą tablicę Mendelejewa z prawdziwymi naturalnymi pierwiastkami oraz spróbować lodów z azotu, które robiły furorę wśród dzieci, na co wskazywały ogromne kolejki. Po godzinie 20 na dworze rozpoczął się prawdziwy pokaz chemii z laserami, który przyciągnął tłumy widzów. Uczestnikom również do gustu przypadły balony z helem.
Czytaj również:Dzień Studenta I Roku UAM - Zdjęcia
Natomiast na Wydziale Historii panie i panowie mogli również znaleźć coś dla siebie. Idąc głównym holem można było zobaczyć broń z kamienia czy modnie się ubrać i poczuć jak z epoki mezolitu, bądź skleić prawdziwe archeologiczne puzzle 3D, z których powstawały gliniane miski. Jak podkreślali organizatorzy stoiska, dzieci radziły sobie z nimi niesamowicie szybko. Wydział Matematyki i Informatyki przygotował m.in. grę, którą sterowało się wzorkiem i zabawę z pomocnym robotem. Na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych dzieci i ich opiekunowie mogli poznać tajniki geologa złożowego. Na Wydziale Fizyki można było uczestniczyć w wykładzie, w którym omówiono akustykę grzmotu.
To tylko kilka z wielu dostępnych propozycji, jakie oferowały wydziały UAM. Następna taka szalona noc dopiero za rok. Organizatorzy zapewniają, że będzie jeszcze więcej atrakcji niż w tym roku.