Dzień Studenta I Roku UAM - Zdjęcia

Studenci I roku oficjalnie rozpoczęli naukę na Uniwersytecie. W piątkowy ranek 28 września przystąpili do społeczności akademickiej podczas uroczystości, która odbyła się w auli UAM. Ślubowali m. in. rzetelnie zdobywać wiedzę i niestrudzenie dążyć do prawdy.

Już pół godziny przez dziewiątą tłum pierwszorocznych studentek i studentów zebrał się przed aulą. - Co czuję? Przerażenie, ekscytację, ciekawość, co będzie dalej – podzieliła się wrażeniami Olga ze Słupska, studentka filologii polskiej. Chwaliła vademecum, które dostała przed wejściem na uroczystość – Bardzo dobry pomysł – pomoże mi szybciej poznać Uniwersytet i miasto.

Zobacz: Kalendarze pyleń i planowanie - na zdrowie?

W sali gwar ucichł jak tylko na scenie pojawili się rektorzy i dziekani w strojach inauguracyjnych. Uroczystość otworzył JM Rektor prof. Andrzej Lesicki. - Szczególnie serdecznie witam was studenci, który rozpoczynacie studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jesteście w czepku urodzeni, bo uroczystości powitania studentów pierwszych roczników odbywają się co roku, ale nie będzie już takiego rocznika, jak wasz, który jest witany w roku, kiedy Uniwersytet obchodzi swoje stulecie.

Prorektor ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska nawiązała do historii uczelni. - Warto byście państwo pamiętali o tradycjach akademickich miasta Poznania. Byście wzięli do serca słowa, które wypowiedział pierwszy rektor Uniwersytetu prof. Heliodor Święcicki na pierwszej inauguracji: "Macie nadto wy młodzi przyjaciele wykształcić się w Uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej macie wydoskonalić się na dobrych obywateli kraju, niech krzepi się w was męstwo, a płomienna miłość Ojczyzny niech uzbraja was w moc wytrwania".

Wyjątkowo podczas inauguracji wyróżniona została jedna ze studentek Olga Żyminkowska nagrodzona w projekcie „Matura na 100 procent”. Wykład zatytułowany „Architektoniczna biografia Uniwersytetu i miast” wygłosił prof. Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki Wydziału Historycznego. Kilka słów do pierwszoroczniaków skierował Maciej Rewucki, przewodniczący Parlamentu Samorządu Studentów UAM.

Nauka Ogólnouniwersyteckie