- W laboratorium rzadko kiedy narzekamy na rutynę, chociaż czasem musimy powtarzać eksperymenty wielokrotnie. Uwielbiam te momenty, gdy kończę kilkumiesięczny eksperyment i uzyskuję wynik, który zgrabnie pasuje do naszej naukowej układanki - mówi o swojej naukowej pasji Julia Dłużewska.
Doktorantka na Wydziale Biologii bardzo ceni projekt, nad którym pracuje razem z prof. Piotrem Ziółkowskim, opiekunem naukowym jej pracy doktorskiej. - Zajmujemy się czynnikami wpływającymi na formowanie zdarzeń crossing-over podczas mejozy, szczególnie skupiamy się na systemie MMR, który w komórce rozpoznaje i naprawia błędy w cząsteczce DNA - wyjaśnia doktorantka. - Pierwsze bardzo ekscytujące wyniki zostały już opublikowane w czasopiśmie EMBO Journal.
Laureatka stypendium Start jest także dumna z osiągnięć grupy UAM_Poznan w konkursie iGEM, której była członkinią w czasie studiów magisterskich. Za projekt o promotorach bakteryjnych do nadprodukcji białek w bakteriach E.coli grupa otrzymała główną nagrodę w kategorii „Best Manufacturing Project” oraz nominację w „Best Part Collection”.
Działalność w Sekcji Biologii Syntetycznej KNP UAM w czasie studiów nauczyła ją przede wszystkim samodzielności w laboratorium. - Jak zaprojektować eksperyment, jak napisać abstrakt na konferencję czy przygotować poster – tego uczyliśmy się dzięki opiekunowi naszej sekcji, dr. Przemysławowi Nucowi, który dał nam dużo swobody w pracy badawczej, ale jednocześnie zawsze mocno wspierał i mądrze doradzał. – wspomina.
Julia Dłużewska pochodzi z Konina, gdzie ukończyła liceum w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Na UAM w Poznaniu ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku biotechnologia. Eksperymenty do prac dyplomowych wykonała w laboratorium prof. Krzysztofa Sobczaka, gdzie zajmowała się tematem dystrofii miotonicznej. W czasie studiów była kierownikiem Sekcji Biologii Syntetycznej KNP UAM, która z sukcesami wzięła udział w dwóch edycjach międzynarodowego konkursu iGEM. Obecnie Julia Dłużewska w ramach studiów doktoranckich prowadzi badania w Pracowni Biologii Genomu, pod opieką prof. Piotra Ziółkowskiego. Pod koniec czerwca po raz pierwszy została matką.
Zobacz też: Valerii Myndrul. Eksperymentator z powołania