Wersja kontrastowa

Valerii Myndrul. Eksperymentator z powołania

Valerii Myndrul, fot. Adrian Wykrota
Valerii Myndrul, fot. Adrian Wykrota

Valerii Myndrul jest eksperymentatorem z powołania. – Prowadząc badania i eksperymenty jestem najbardziej sobą. Interesują mnie zagadnienia, które powstają w wyniku przeprowadzonych eksperymentów, proces ich rozwiązywania pochłania mnie aż do zwycięskiego końca – mówi.

 

Absolwent Wydziału Fizyki Odeskiego Narodowego Uniwersytetu w Ukrainie w 2018 r. rozpoczął studia doktoranckie w Centrum NanoBioMedycznym i na Wydziale Fizyki UAM. Został też jednym z wykonawców w projekcie CanBioSe, poświęconym wytwarzaniu platform biosensorycznych do wykrywania biomarkerów raka. Dwa lata później wygrał konkurs na stanowisko doktoranta stypendysty w ramach projektu OPUS 14, którego celem jest wytworzenie nowatorskiej gamy elektrochemicznych biosensorów na bazie platform hybrydowych typu tlenek metalu przejściowego-biopolimer.

 

Valerii Myndrul jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów w czasopismach naukowych z zakresu biosensorów i materiałoznawstwa. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie nowych metod fotonicznych do wykrywania niebezpiecznych mikotoksyn o bardzo małych stężeniach.

 

- Metody te mają duży potencjał aplikacyjny, ponieważ pozwalają na dokładne, szybkie i tanie wykrywanie mikotoksyn w trybie on-line. Co ważne, minimalne stężenia mikotoksyn, które można wykryć tymi metodami to około 4-40 pg/ml, czyli mniej niż dopuszczalne zawartości mikotoksyn w żywności i paszach zgodnie z zaleceniem Komisji Unii Europejskiej - mówi Valerii Myndrul.

 

Obecnie młody naukowiec projektuje prototyp biosensora do pomiarów glukozy w pocie ludzkim. Ta metoda pozwoli uniknąć nakłuwania opuszki palca w celu pobrania krwi do badania poziomu cukru. Wstępne wyniki uzyskane na próbkach sztucznego potu zachęcają do rozwijania tego tematu.

 

Warto dodać, że Valerii Myndrul wykładał fizykę w Odeskiej Szkole Zawodowej Budowy Maszyn. W 2016 r. odbył pięciomiesięczny staż w ramach projektu „Development of nanotechnology based biosensors for agriculture” w Instytucie Atomowej Spektroskopij Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze. Natomiast w 2017 r. wygrał stypendium naukowe OeAD-GmbH, w z programu realizowanego w BioSensor Technologies-Groupe Austriackiego Instytutu Technologicznego.

Czytaj też: Dr Łukasz Szoszkiewicz. O pozbawianiu wolności

Nauka Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.