International Summer School: Scientific excellence - origins, research, results - ruszyła pierwsza edycja Międzynarodowej Letniej Szkoły dla doktorantów. Wydarzenie zorganizował Wydział Studiów Edukacyjnych wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
Pięciodniowa konferencja poświęcona doskonałości naukowej, w skład której wchodzą nie tylko wykłady plenarne, ale również warsztaty, konsultacje indywidualne z profesorami oraz trzy panele doktorantów, jest w całości realizowana na platformie TEAMS. Ze względu na zagrożenie COVID-19 opóźniono termin rozpoczęcia wydarzenia i zdecydowano, że wszystkie zajęcia odbędą się online.
- International Summer School jest jedną z inicjatyw, które rozpoczęliśmy pomimo pandemii - powitała uczestników Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. - Mam nadzieję, że wasze spotkania, rozmowy prowadzone w przestrzeni wirtualnej będą bardzo interesujące, inspirujące i zapoczątkują naukową przyjaźń. Wielkim zaszczytem jest gościć was, młodych ludzi z całego świata. Ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, byście starać się wzajemnie się rozumieć, przezwyciężać różnice kulturowe i tworzyć lepszą przyszłość dla całego świata. To wasza odpowiedzialność jako pokolenia.
Organizatorka International Summer School prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik z WSE podkreśliła znaczenie doktorantów dla wspólnoty akademickiej i rozwoju badań naukowych:
- Chcemy przekazać młodym naukowcom na uniwersytecie to, co najistotniejsze: ciekawość świata, pasję jego poznawania i zmieniania na lepsze. Podczas wykładów, warsztatów, seminariów i paneli dyskusyjnych urzeczywistnia się idea niewidzialnego college'u – wspólnoty naukowców z całego świata i młodych adeptów nauki, ponad granicami państw i ramami instytucjonalnymi, poza hierarchią akademicką. Tutaj spotykają się różne sposoby myślenia o złożonych problemach społecznych, politycznych, kulturowych i ekonomicznych, różne podejścia metodologiczne. Ta interdyscyplinarność wnosi powiew świeżości do naszego myślenia, jest źródłem nowych impulsów i pomysłów badawczych.
Współorganizator prof. Robert Kmieciak z WNPiD przybliżył cele projektu jakimi są m.in. unowocześnienie edukacyjnej oferty UAM, zaadaptowanie jej do wymagań rynkowych oraz zaimplementowanie nowoczesnych metod uczenia.
W inauguracji wzięli udział i głos zabrali również Prorektor prof. Wojtaszek, Dziekani WSE - prof. Agnieszka Cybal-Michalska oraz WNPiD- prof. Andrzej Stelmach.
Na konferencję zaproszono 12 profesorów z następujących ośrodków naukowych na świecie: Oxford University, University of Birmingham, National Chengchi University Taiwan, Freie Universität Berlin, Saint Louis University USA, European University Viadrina Frankfurt (Oder), University of Mannheim, Bath Spa University, UK, Complutense University of Madrid (Spain) oraz Hertie School - Berlin. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 50 doktorantów z pedagogiki, politologii, psychologii, kognitywistyki, geografii społecznej i prawa.
Projekt International Summer School jest finansowany przez NCBiR.
Zobacz też: WSE. Prof. Wulf o wyzwaniach dla edukacji