WSE: Prof. Wulf o wyzwaniach dla edukacji

W jaki sposób edukacja może pomóc w ratowaniu planety i cywilizacji przed zagładą? Na to min. pytanie  odpowiadał prof.Christoph Wulf, wybitny prof. antropologii i nauk o edukacji na seminarium zorganizowanym na WSE. Profesor  otworzył również wystawę doktorantów "Podróże edukacyjne".

Niemiecki uczony dał na WSE wykład "Ryzyko i wyzwania przyszłości. Edukacja na rzecz pokoju, różnorodności kulturowej i zrównoważonego rozwoju." Antropolog mówił m.in., że żyjemy w czasach wyjątkowych, w których od człowieka zależy przetrwanie planety. Zwiększenie populacji ludzkiej, fakt, że państwa mają dostęp do broni jądrowej, nadmierna eksploatacja natury,co skutkuje jest obumieraniem powoduje lęk przed zbliżającą się katastrofą.

- Jak zmienić tę sytuację? To główne pytanie dla edukacji - przekonywał prof. Wulf.

Profesor uważa, że dobra edukacja powinna być dostępna dla wszystkich, nie tylko dla wybranych grup, powinna też skłaniać do poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kim jestem? I trwać całe życie. Taka edukacja będzie sprzyjać skuteczniejszemu rozwiązywaniu globalnych problemów.

Przeciwdziałanie przemocy, również instytucjonalnej i językowej, dążenie do wzajemnego zrozumienia ludzi pochodzących z różnych kultur i narodowości to kolejne zadania do wykonania.

Czytaj też: WSE: Konferencja doktorantów z pułkownikiem

Prof. Christoph Wulf pracuje na Freie Universitat Berlin, jest wiceprzewodniczącym Niemieckiej Komisji UNESCO, doctorem honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie. Jest autorem, współautorem i redaktorem ponad 100 książek przetłumaczonych na ponad 15 języków. Spotkanie zorganizował Zakład Edukacji Wielokulturowej i Badań nad Nierównościami Społecznymi WSE UAM oraz Sekcja Wspierania Doktorantów i Habilitantów Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Po seminarium prof. Wulf, Dziekan WSE prof. Agnieszka Cybal-Michalska oraz Prodziekan ds. studiów doktoranckich i współpracy międzynarodowej prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik otworzyli wystawę przygotowaną przez doktorantów z okazji jubileuszu 100-lecia UP.  "Podróże edukacyjne" pokazują, gdzie dotarli obecni doktoranci, absolwenci studiów doktoranckich oraz pracownicy wydziału za czasów studiów doktoranckich.

Nauka Wydział Studiów Edukacyjnych
Zobacz podobne