Wersja kontrastowa

The Gate to Mesopotamia - naukowe badania od ręki

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Portal internetowy „The Gate to Mesopotamia” w nowatorski sposób ukazujący wyniki badań archeologicznych zaprezentowano dziennikarzom na konferencji prasowej, która odbyła się w Collegium Minus UAM. 

Portal pozwala na powszechny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do materiału źródłowego i opracowań. To pierwsza na świecie publikacja pozwalająca na interaktywną dyskusję i wymianę informacji między badaczami. Do tej pory zgromadzono na platformie ponad 20 tysięcy zdigitalizowanych artefaktów odkrytych w Syrii i Iraku.

fot. Adrian Wykrota

- Dzisiaj nie wystarczy prowadzić bardzo dobre badania naukowe, trzeba również zadbać o to, aby wyniki tych badań dotarły do jak największej grupy odbiorców. Niezwykle skutecznym narzędziem ich publikowania jest internet, portale dedykowane określonej grupie badań. Musimy zrobić wszystko, aby widzialność wyników naszych uczonych i Uniwersytetu była większa – powiedział na konferencji prof. Ryszard Naskręcki, Prorektor UAM ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Twórcami „The Gate to Mesopotamia” są prof. Rafał Koliński, kierownik Zakładu Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich, autor badań prowadzonych w rejonie Żyznego Półksiężyca oraz Ksenia Kolińska, pomysłodawczyni redaktor naczelna portalu. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj też: Megaodkrycie naszych archeologów w Turcji

Portal ma służyć udostępnieniu niemal całości informacji zebranych w ciągu 10 lat prac terenowych, 3 lat pracy w Syrii na stanowisku Tel Arbid (XXII-XVIII w. p n.e ) oraz 6 lat pracy w Kurdystanie, kiedy przygotowywano mapę archeologicznej zabytków z terenu o powierzchni 3 tysięcy kilometrów kwadratowych.

fot. Adrian Wykrota

- Postanowiliśmy zrobić krok dalej i wykorzystać istniejące narzędzia, by strefę scyfryzowanej humanistyki rozciągnąć na publikację badań naukowych. Cykle badawcze, które przeprowadziłem były sfinansowane ze środków publicznych i czuję się głęboko zobowiązany, żeby udostępnić wyniki badań w sposób otwarty i powszechny - wyjaśnił prof. Koliński.

Materiał naukowy na anglojęzycznej platformie posegregowano w trzy grupy – bramy. Każda z nich jest odrębną publikacją materiału pozyskanego w trakcie wykopalisk i badań powierzchniowych. Bramy dzielą się na rozdziały ułatwiające badaczowi znalezienie potrzebnych materiałów – rodzaju znalezisk, surowców, okresu historycznego, krainy geograficznej. Portal wyświetla tylko to, co interesuje użytkownika, czyste dane bez interpretacji. Wiedza zamieszczona na stronie internetowej z pewnością zainteresuje archeologów, historyków, geografów i orientalistów. Obejmuje ona takie dane jak m. in.: lokalizację stanowisk, mapy warstwicowe, zdjęcia, inwentarz ceramiki, nazwy własne oraz bibliografię. Docelowo "The Gate to Mesopotamia" ma na celu stworzenie internetowej platformy publikacji i wymiany informacji między naukowcami.

Portal funkcjonuje pod adresem: thegatetomesopotamia.amu.edu.pl. Zapraszamy do zapoznania się z bogactwem zgromadzonej przez archeologów wiedzy. 

 

 

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.