Wersja graficzna

Debata. Co 10 poznaniak jest Ukraińcem

Fot. Przemysław Stanula
Fot. Przemysław Stanula

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprosiły dzisiaj na IX  Debatę Akademicką pod hasłem „Bliscy obcy: Ukraińcy w Polsce"

Słowa „bliscy obcy”  czyli tytuł IX Debaty Akademickiej  najlepiej oddają istotę problemu migracji Ukraińców do Polski, choć w podsumowaniu dyskusji dr Olena Gomeniuk z Zakładu Ukrainistyki UAM wyraziła przekonanie, że w następnej debacie o Ukraińcach słowo „obcy” już zniknie.

Była ona jedną z panelistek debaty, w której udział wzięli także dr Olena Shelest-Szumilas z Wydziału Ekonomii UEP, prof. Jan Polowczyk z Wydziału Gospodarki Międzynarodowej UEP i dr Ryszard Kupidura z Zakładu Ukrainistyki UAM. Panie są Ukrainkami, panowie – współpracują z Ukrainą i są nią w pewnym sensie zafascynowani.

Czytaj też: Sawczenko. Ukraina między Europą, a Azją

W tej debacie wyjątkowo często powoływano się na wyniki różnych badań socjologicznych, jednocześnie podkreślając, że - jak na skalę tego zjawiska napływu przybyszów - niewiele o nim wiemy. A właśnie pierwsze pytanie prowadzącego debatę prof. Krzysztofa Podemskiego z UAM dotyczyło m.in. prostego ustalenia: ilu jest Ukraińców w Polsce? Deklarujących narodowość ukraińską wg spisu powszechnego z 2011 roku jest 160 tys. A według szacunków - od 1,5 do 2 mln. Konsul honorowy Ukrainy Witold Horowski, będący gościem debaty, podał, że w Wielkopolsce jest ich 200 tysięcy, z czego 50 tys. w samym Poznaniu( to wg dr. Kupidury) czyli co 10. poznaniak jest Ukraińcem.

 

W dyskusji wzięli udział:

· dr Olena Gomeniuk, Zakład Ukrainistyki UAM,

· dr Ryszard Kupidura, Zakład Ukrainistyki UAM,

· dr Olena Shelest-Szumilas, Wydział Ekonomii UEP,

· dr hab. Jan Polowczyk, prof. UEP, Wydział Gospodarki Międzynarodowe.

Dyskusja odbyła się  w Sali Lubrańskiego. Więcej na temat spotkania już w najbliższym wydaniu Życia Uniwersyteckiego

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.