Sawczenko. Ukraina między Europą, a Azją

Nadia Sawczenko

Nadia Sawczenko do Poznania przyjechała z wykładem „Ukraina między Europą i Azją”. Znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów i ciętego języka zgromadziła w auli WNPD liczną i bardzo zróżnicowaną publiczność.

Kim jest Nadia Sawczenko? Ukraińską parlamentarzystką, pilotem i żołnierzem, która jako ochotnik wzięła udział w wojnie w Donbasie. Świat usłyszał o niej, kiedy  w 2014 roku została skazana na 22 lata łagru pod zarzutem spowodowania śmierci dwóch dziennikarzy rosyjskich. Nadia Sawczenko nie przyznała się do winy, podejmując strajk głodowy. Uwolniona w maju 2016 roku, w zamian za dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU. Dziś Sawczenko działa w stworzonym przez siebie ruchu społecznym „Runa”.

Sawczenko miejsce swojego kraju widzi w Europie, choć ma świadomość, że w dużej części są to bardziej deklaracje niż rzeczywistość. Od Europy dzielą Ukrainę przede wszystkim różnice w postrzeganiu wolności, dobrobytu i bezpieczeństwa. Wiele osób na Ukrainie nie ma świadomości, że może być inaczej  - mówiła - To tak, jak z pobytem w więzieniu, jesteś tam w miarę bezpieczny, masz zapewnione podstawowe potrzeby, ale, czy to jest wolność ?- pytała. Mój kraj trawi plaga korupcji, która paraliżuje wszelkie próby podjęcia reform. Winę za ten stan rzeczy ponoszą obecne elity polityczne, które w swoich działaniach kierują się własnymi korzyściami, nie losem państwa. Dlatego, jej zdaniem, Ukrainie potrzebne są rządy mocnej ręki, a właściwie kilku, bo Sawczenko najchętniej powołałaby kilkuosobową „radę prezydencką”, która wspólnie podejmowałaby najważniejsze decyzje w państwie. Prezydent dla Ukrainy to zło – mówiła.