Wersja graficzna

Wydział Biologii: Fascination of Plants Day

- Jaka jest nasza wiedza o roślinach? - pyta dr hab. Teresa Lehman z Zakładu Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii Eksperymentalnej, organizatorka Fascination of Plants Day na Wydziale Biologii. - Widzimy je w sklepie, na talerzu, w ogródku, ale rośliny  mają znacznie szerszy udział w naszym życiu.

- To one, dzięki zdolności do fotosyntezy dostarczają nam tlenu zużywając do jego wytworzenia  dwutlenek węgla, z którym mamy ostatnio duży problem - kontynuuje naukowczyni. - Rośliny mają olbrzymie zastosowanie praktyczne w wielu dziedzinach przemysłu ale są jednocześnie  inspiracją dla artystów. Wiele struktur z roślin przenosimy na struktury wykorzystywane w nowoczesnych  technologiach. Tych aspektów życia roślin, których nie zauważamy, jest wciąż bardzo dużo.

 

Czytaj też: Ósma Noc Biologów

 

Fascination of Plants Day po raz piąty organizowany jest całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO). Celem akcji jest pokazanie pracy osób zafascynowanych światem roślin i rozpowszechnianie wiedzy o roślinach, która jest wykorzystywana w wielu gałęziach gospodarki i dziedzinach życia społecznego. Pamiętajmy też, że rośliny i ich dobrostan są kluczowe dla zachowania środowiska i życia na Ziemi.

- Rośliny wpływają na cały klimat, ponieważ mikrośrodowisko każdej struktury leśnej, zwykłej nawet łąki, ma znaczenie dla całego ekosystemu. Nie możemy zapomnieć o tym, że rośliny znikają - podkreśla dr hab. Teresa Lehman.

Naukowcy przygotowali program ciekawych wykładów i warsztatów dla dzieci i młodzieży m.in. na temat ziół, kwiatów, zapachów, a też dotyczących klonowania roślin, konstruowania plantoidów czyli robotów inspirowanych roślinami, które mogą przetrwać w nieprzyjaznym środowisku, np. na Marsie.

Podczas Fascination of Plants Day prof. Bogdan Jackowiak i mgr. Katarzyna Jackowska promowali projekt AMU Nature Collections polegający na utworzeniu i udostępnieniu cyfrowej bazy danych o różnorodności biologicznej. Będą mogli korzystać z niej naukowcy, jak również nauczyciele prowadzący lekcje biologii.

 

 

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.