Po raz ósmy Wydział Biologii UAM zaprosił poznaniaków na Noc Biologów. Tegoroczna edycja, która cieszy się wyjątkowo wysoką frekwencją odbywa się pod hasłem "Biologia dla zdrowia" - nie tylko człowieka, również zwierząt, roślin, całej planety.
- "Biologia dla zdrowia" to bardzo szerokie hasło. Zwracamy dziś szczególną uwagę na jakość życia czyli środowisko: zanieczyszczenie powietrza, wody. Tłumaczymy też, jak interpretować informacje genetyczne i fizjologiczne - wyjaśniła Prodziekan ds. nauki i wymiany międzynarodowej WB i koordynator krajowy Nocy Biologów, prof. dr hab. Beata Messyasz.
Równocześnie Noc Biologów odbywa się w 35 ośrodkach w całej Polsce, które prowadzą łącznie aż 1 585 wydarzeń! W samym Poznaniu mieszkańcy mają do wyboru około 200 zajęć proponowanych przez 5 instytucji. Większość z nich jest objęta rezerwacją miejsc ze względu na ograniczoną wielkość sal laboratoryjnych.
Czytaj też: Pod znakiem czarnego kota
Jednak każdy może wziąć udział w wielu otwartych warsztatach, takich jak np. "Drugie życia plastiku", na których dzieci uczą się, jak ponownie można wykorzystać tworzywa sztuczne. Dowiadują się też, że ich nadmiar w środowisku poważnie szkodzi żywym istotom. Osobną grupę wydarzeń przeznaczono dla dorosłych. Można sprawdzić zawartość wody w organizmie i określić, czy skóra wymaga nawodnienia, samemu zrobić kosmetyki, dowiedzieć się, dlaczego warto jeść glony, ale też wykonać biopsję gruboigłową wątroby. Nie brakuje chętnych do obejrzenia żywych zwierząt przy stoiskach poznańskiego ZOO i prywatnych hodowców.
Noc Naukowców powołano w odpowiedzi na duże zainteresowanie mieszkańców. - Pomimo udziału biologów w Nocy Naukowców zauważyliśmy niedosyt zajęć czysto praktycznych, laboratoryjnych, gdzie młodzież może sama coś skonstruować i zobaczyć, jak wygląda wykonywanie badań czy analiz przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Stąd nasza inicjatywa - podsumowuje prof. Messyasz.