Wersja graficzna

Pierwsza od ponad 40 lat polska infrastruktura w Arktyce!

Fot. archiwum Centrum BERA
Fot. archiwum Centrum BERA
Obraz

Historia dzieje się na naszych oczach! Centrum Studiów Polarnych, którego partnerem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stworzyło nową infrastrukturę – Centrum  logistyczno – naukowe BERA na Svalbardzie, jego otwarcie zaplanowano na dziś tj. 23 stycznia 2025 roku.

Dziś na Svalbardzie odbyło się otwarcie Centrum BERA. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz jednostek partnerskich, zaprzyjaźnionych jednostek norweskich i władz lokalnych. UAM reprezentował m.in. prorektor prof. Michał Banaszak.

BERA, z języka staronordyckiego – niedźwiedzica, powstała w wyniku wieloletnich starań polskiego środowiska polarnego, by unormować działania logistyczne i naukowo-badawcze prowadzone w oparciu o miasto Longyearbyen, będące jednocześnie portem morskim i lotniczym, z którego korzystają wszyscy naukowcy polscy pracujący na Svalbardzie.

Wsparcie logistyczne i organizacyjne zyska w ten sposób m.in. Stacja Polarna UAM „Petuniabukta”. Ponadto zaplanowano kontynuację warsztatów BioGeoEko prowadzonych w Arktyce przez UAM.

Powyższe działania wynikają z trzech podstawowych zadań stawianych przed Centrum BERA: wsparcie działalności monitoringu środowiska oraz prowadzenia badań; wsparcie logistyki i prac terenowych; wsparcie edukacji i sieciowania poprzez udostępnienie miejsca na rzecz organizacji warsztatów naukowych oraz spotkań branżowych.

Centrum logistyczno – naukowe Bera  składa się z głównego budynku, którego funkcjonalność pozwala na magazynowanie sprzętu, serwis i naprawę urządzeń badawczych, a także prace laboratoryjne i spotkania szkoleniowe. Uzupełnieniem infrastruktury jest dodatkowy magazyn, kontenery oraz sprzęt ułatwiający prowadzenie badań w Arktyce.

Centrum Studiów Polarnych działa we współpracy z partnerami i partnerami stowarzyszonymi tj. Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Instytutem Geofizyki PAN, Instytutem Oceanologii PAN, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetem Wrocławskim.

zob. też Svalbard i UAM. Arktyka coraz bliższa

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.