Wersja graficzna

Zespół zarządzający IDUB UAM

UAM Fot. Władysław Gardasz
UAM Fot. Władysław Gardasz
Obraz

Przedstawiamy Zespół Zarządzający IDUB UAM. Oto szefowie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych.

Prof. Witold Szczuciński

Kierownik POB 1: prof. UAM Witold Szczuciński  

Kieruje Pracownią Geozagrożeń w Instytucie Geologii UAM oraz Priorytetowym Obszarem Badawczym POB 1 – AgriEarth: Agricultural and Biological Science, Earth and Planetary Sciences w ramach projektu ID-UB. Studiował geologię na UAM oraz Coastal Geosciences and Engineering na Uniwersytecie w Kilonii (Niemcy). Jego zainteresowania obejmują przede wszystkim geozagrożenia, sedymentologię, geologię morza, geochemię i badania polarne. Bada głównie osady, procesy prowadzące do ich powstania oraz zachowane w nich zapisy zmian klimatycznych i środowiskowych, szczególnie tych związanych ze zdarzeniami ekstremalnymi, takimi jak tsunami, sztormy, powodzie czy impakty meteorytowe. Badania prowadzi zarówno na lądzie, jak i na morzu, głównie w obszarach polarnych (zwłaszcza na Spitsbergenie), we wschodniej Azji (szczególnie w Japonii, Tajlandii i Wietnamie) i w Polsce (Bałtyk, Wielkopolska, Tatry). Był laureatem stypendium Fundacji Nauki Polskiej, nagrody tygodnika „Polityka”, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Nagrody Prezesa Rady Ministrów. W latach 2011-2016 członek Akademii Młodych Uczonych PAN, obecnie pełni zaś funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Geologicznych PAN.

 

Prof. Zofia Szweykowska-Kulińska

Kierownik POB 2: prof. Zofia Szweykowska-Kulińska 

Członek EMBO, Academia Europea i członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze obejmują metabolizm RNA roślin: przetwarzanie RNA, biogenezę i funkcje mikroRNA, splicing pre-mRNA, odpowiedź i adaptację roślin na stresy abiotyczne i biotyczne, biotechnologię roślin, ewolucję molekularną. Wyjazdy badawcze to między innymi Stypendium Alexandra von Humboldta, Uniwersytet w Würzburgu; Instytut Biochemii, Stypendium EMBO, CNRS, Gif-sur-Yvette, Instytut Enzymologii; Stypendium w ramach programu europejskiego Transfer of Knowledge – John Innes Institute, The Sainsbury Laboratory, Norwich. Jest autorką ponad 100 publikacji widocznych w PubMed, w tym prac opublikowanych w „Nature Plants”, „PNAS”, „EMBO J”, „Plant Biotech J”, „Genome Biology” i „EMBO Reports”. Uzyskała 26 grantów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Narodowe Centrum Nauki oraz 3 projekty UE. 

 

Prof. Artur Stefankiewicz

Kierownik POB 3: prof. Artur Stefankiewicz 

Studia doktoranckie ukończył w grupie laureata Nagrody Nobla, prof. J.M. Lehna, w Strasburgu w 2009 roku. W latach 2009-2013 był stażystą podoktorskim na Uniwersytecie w Cambridge w zespole prof. J.K.M. Sandersa. Od 2013 roku jest zatrudniony na UAM, początkowo na stanowisku adiunkta, a następnie profesora uczelni. W 2020 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. Jego badania obejmują syntezę, badanie właściwości fizykochemicznych i funkcji nanostruktur, takich jak nanokapsuły, polimery czy materiały adaptacyjne. Jest beneficjentem wielu programów, między innymi Marie Curie (UE), Homing Plus (FNP), Lider (NCBiR), Sonata Bis (NCN) oraz Iuventus Plus (MNiSW). Wielokrotnie nagradzany, był między innymi stypendystą BGF, laureatem nagrody PTChem za najlepszą habilitację, jest zdobywcą nagrody finałowej tygodnika „Polityka". W latach 2019-2024 był członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN. W 2023 roku został członkiem rady naukowej Instytutu Chemii Organicznej oraz członkiem komisji rewizyjnej Polskiej Akademii Nauk. Z projektem ID-UB związany jest od października 2020 roku, kiedy zaczął kierować Priorytetowym Obszarem Badawczym dotyczącym chemii i inżynierii materiałowej. Od maja 2024 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. 

 

Prof. Leszek Skrzypczak

Kierownik POB 4: prof. Leszek Skrzypczak 

Od 1985 roku zatrudniony jest na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery akademickiej, poczynając od asystenta stażysty po profesora zwyczajnego. W 1990 roku obronił na UAM rozprawę doktorską w zakresie matematyki, którą napisał pod kierunkiem prof. Juliana Musielaka. Osiem lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2014 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. W roku 1995 był stażystą podoktorskim na Uniwersytecie F. Schillera w Jenie w grupie prof. Hansa Triebela. Specjalizuje się w analizie funkcjonalnej i harmonicznej. Bada różne przestrzenie funkcji i dystrybucji oraz własności operatorów różniczkowych i pseudoróżniczkowych działających w tych przestrzeniach. Pełnił funkcje prodziekana Wydziału Matematyki i Informatyki oraz kierownika Studium Doktoranckiego na tym wydziale. Realizował kilka grantów KBN i NCN. Z projektem ID-UB związany jest od lutego 2020 roku, kiedy zaczął kierować Priorytetowym Obszarem Badawczym dotyczącym czterech dyscyplin naukowych: astronomii, fizyki, informatyki i matematyki.  

 

Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk

Kierownik POB 5: prorektor prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk 

Językoznawczyni, profesorka tytularna od 2003 roku i obecnie prorektorka ds. nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje Szkołą Nauk o Języku i Literaturze oraz Priorytetowym Obszarem Badawczym nauk humanistycznych i społecznych w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Założycielka (2012) i dziekana pierwszego w Polsce Wydziału Anglistyki. Autorka około 170 publikacji z zakresu fonologii, fonetyki i akwizycji języków. W swoich pracach rozwija i propaguje językoznawstwo naturalne. 

Wśród książek jej autorstwa są między innymi “Beats-and-Binding Phonology” i “Phonotactics and morphonotactics of Polish and English”. Profesorka została zaproszona do zredagowania „The Cambridge Handbook of Natural Linguistics” i do panelu European Research Council. Redaguje “Poznań Studies in Contemporary Linguistics” oraz organizuje Poznań Linguistic Meetings. Była stypendystką BC 1985-1986 (UCL), Fulbrighta 2001-2002 (University of Hawai’i at Manoa) oraz wykładowczynią na Uniwersytecie Wiedeńskim (1991-1994, 1998). Jest członkinią Academia Europaea, Agder Academy, zagraniczną członkinią korespondentką Austriackiej Akademii Nauk. Była prezydentką Societas Linguistica Europaea, obecnie – International Congress of Linguists. Wypromowała 24 doktoraty. Otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów RP za wybitną rozprawę habilitacyjną, nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Medal Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

 

Czytaj też: IDUB. Wspieramy rozwój naukowy doktorantów

Ludzie UAM Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.