Wersja kontrastowa

UAM Tennis Club zaprasza

UAM Tenis Club
UAM Tenis Club

Michał Marciniak to wieloletni trener tenisa, zdobywca medali mistrzostw Polski w brazylijskim ju-jitsu, miłośnik sportu. Od 14 lat prowadzi z dużymi sukcesami na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu sekcję tenisa ziemnego.

 

– Z tenisem styczność miałem już od najmłodszych lat, kiedy to ojciec zaszczepił we mnie zamiłowanie do różnych dyscyplin sportowych. Nie uprawiałem co prawda tenisa zawodniczo, ale sport ten stał się dla mnie pasją, a przygoda trwa już ponad 20 lat. W 2002 roku uzyskałem dyplom magistra wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz dyplom trenera II klasy tenisa. Oprócz tenisa czynnie uprawiam także sztuki walki, będąc jednocześnie trenerem i zawodnikiem sekcji BJJ UAM. Zdobywam medale na MP – opowiada Michał Marciniak.

 

Zobacz też: Sześć zawodniczek na podium. To możliwe:)

Powstanie sekcji tenisa na UAM to 1998 rok, kiedy to pierwszy raz stworzono drużynę na uczelni, złożoną z mężczyzn i kobiet. Wtedy nastąpił początek występów w mistrzostwach Polski. Opiekunem był zasłużony dla Studium Wychowania i Sportu trener mgr Henryk Gawlak, a drużyna zajęła wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Następnie w latach 2001-2003 opiekę nad studentami przejął mgr Adam Kornowski.

Sekcja tenisowa ma na swoim koncie liczne sukcesy, a największym jest zdobycie brązowego medalu mężczyzn podczas Drużynowych Akademickich Mistrzostw Europy w szwajcarskim St. Gallen w 2011 roku.

– Oprócz tego na arenie krajowej wywalczyliśmy trzykrotnie złoty medal mężczyzn w klasyfikacji generalnej wszystkich szkół wyższych na Drużynowych Akademickich Mistrzostwach Polski w sezonach  2010/2011,  2011/2012,  2012/2013 oraz brązowy – także mężczyzn – w latach 2013/2014 i 2014/2015. Wielokrotnie zdobywaliśmy złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski.  Do najbardziej zasłużonych zawodników sekcji tenisa UAM zaliczyć trzeba Roberta Godlewskiego, Jakuba Pitera, Wojciecha Urbana, Huberta Gąsiorka, czy Aleksandra Kacprzaka. Praca z tymi tenisistami pozwoliła mi zdobyć cenne doświadczenie w tej dyscyplinie, w której cały czas się rozwijam – podkreśla trener Marciniak.

Treningi sekcji KU AZS UAM odbywają się trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Od września 2017 roku do dyspozycji są dwa korty kryte, więc zajęcia są prowadzone bez względu na porę roku. Obecnie sekcja liczy 16 osób (8 zawodniczek i 8 zawodników). Nie każdy może stać się członkiem sekcji uniwersyteckiej. Spośród grona studentów wybrani zostają tylko najlepsi, najczęściej są to czynni gracze lub z przeszłością zawodniczą. Pozostali studenci, pasjonaci tenisa kierowani są na zajęcia z tenisa w ramach wychowania fizycznego lub do UAM Tennis Club – klubu tenisowego działającego przy uniwersytecie.

– Cele na przyszłość są ambitne. Obecnie jesteśmy w fazie przygotowań do Akademickich Mistrzostw Wielkopolski, a w maju oczywiście nasz główny start to udział w Akademickich Mistrzostwach Polski i mamy nadzieję na fazę finałową. Po wieloletnich sukcesach męskiej sekcji tenisa, chciałbym wzmocnić kobiecą. Jesteśmy w fazie budowy mocnego teamu żeńskiego. Warunki mamy teraz bardzo dobre, a dziewczyny naprawdę ostro trenują i myślę, że te przygotowania będą miały przełożenie na dobre wyniki na zawodach – zaznacza Michał Marciniak. I dodaje, że popularność w Poznaniu „białego sportu” rośnie. Liczba chętnych na zajęcia tenisowe w ramach wychowania fizycznego jest coraz większa.  Średnio na grupę przypada około 15 osób. W niedalekiej przyszłości planowane jest otwarcie kolejnych kortów.

– Oprócz  pozytywnego wpływu na zdrowie, tenis rozwija również koordynację ruchową oraz dyscyplinę. Kształtuje też charakter, wpływa na rozwój intelektualny, na rozładowanie nadmiaru energii, działa odstresowująco, a przede wszystkim dostarcza ogromnej radości i tego wszystkim właśnie życzę! – kończy Michał Marciniak.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.