Wersja kontrastowa

Prof. Sławomir Piontek i jego amerykański bigos

Chili con carne
Chili con carne

Dzięki ,,Akademickim smakom’’ o których pisaliśmy w numerze majowym poznajemy gastronomiczne pasje wspaniałych uniwersyteckich nauczycieli, a także ich zainteresowania i hobby, niekoniecznie związane z nauką. Dziś, na naszych łamach, ich twórca, Andrzej Niczyperowicz poleca pyszne profesorskie przepisy na okres letniej kanikuły.

Sławomir Piontek – profesor filologii germańskiej UAM, literaturoznawca. Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim literatury austriackiej XX i XXI w., aktualnie literackich reprezentacji II wojny światowej oraz diagnoz końca postmodernizmu. W Austrii spędził również kilka lat swojego naukowego życia. Te wyjazdy oswoiły go z kuchnią, w której też spędza sporo czasu, choć wzbraniałby się powiedzieć, że umie gotować – uważa się jedynie za bezszkodowego (dla spożywających gości) i bezstratnego (dla smaku potrawy) wykonawcę przepisów kulinarnych.

 

Sławomir Piontek

 

                            Chili con carne, czyli amerykański bigos

 

Jest to typowa potrawa naukowych obieżyświatów, spędzających znaczną cześć życia na pobytach stypendialnych, ergo zmuszonych czasami do zadbania o własne wyżywienie. Jej przygotowanie zajmuje godzinę, a różne możliwości podania (z ryżem, tortillą, nachosami, białym pieczywem) sprawiają, że z prezentowanej poniżej porcji otrzymujemy 3-4 różne obiady A do tego chili con carne jest jak bigos: każdy może je dopasować do swojego smaku i każda wersja będzie ok. Poniższy przepis - to klasyczna wersja bazowa.

 

WYKONANIE:                

*  W garnku lub na patelni z wysokim brzegiem podgrzewamy oliwę z oliwek i mocno podsmażamy cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Pod koniec podsmażania dodajemy posiekany czosnek.

*  Następnie wrzucamy mielone mięso i ciągle mieszając podsmażamy je na mocnym ogniu aż do zrumienienia.

*  Do mięsa z cebulą dodajemy przyprawy: początkujący kucharze mogą wybrać gotową mieszankę, a zaawansowani eksperymentować z poszczególnymi składnikami. Całość podsmażamy jeszcze przez 2-3 min, aby mięso nabrało koloru i przeniknęło aromatem przypraw.

*  Następnie dodajemy 2 puszki pomidorów pelati lub rozgniecione świeże pomidory, mieszamy z mięsem i pozwalamy, aby danie dusiło się na wolnym ogniu około pół godziny. Pod koniec gotowania wsypujemy puszkę odsączonej czerwonej fasoli i małą puszkę kukurydzy.

Chili można podawać z kolendrą bądź szczypiorkiem, posypane startym żółtym serem. Można je też serwować z nachosami bądź zawinięte w tortillę w postaci burrito.

 

Czytaj także:Prof. Jacek Wierzbicki. Truskawkowa palce lizać

 

SKŁADNIKI:   

pół kilograma mielonego mięsa, najlepiej wołowego

1-2 duże cebule

3-4 duże ząbki czosnku

olej do smażenia

puszka czerwonej fasoli

mała puszka kukurydzy

dwie puszki krojonych pomidorów bez skórek (w zimie) lub kilka dojrzałych pomidorów malinowych (w lecie)

przyprawa do chili con carne lub w wersji dla zaawansowanych: mielony kmin rzymski (kumin), oregano, papryka wędzona słodka, papryka wędzona ostra, zmielone ziarna kolendry, jeden kwadracik gorzkiej czekolady

 

 

_________________________________________________

 

Czas przygotowania: 1 godzina

Porcja: dla 4 osób

Poziom trudności w skali akademickiej: 3

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.