Wersja kontrastowa

Prof. Jacek Guliński świętuje urodziny

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

25 września w Auli Lubrańskiego Collegium Minus odbył się benefis prof. Jacka Gulińskiego. Okazją była 70 rocznica urodzin a także jubileusz 45-lecia pracy na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W uroczystości udział wzięło grono współpracowników i przyjaciół profesora. Pierwszą część wypełniły wspomnienia. Wyłaniał się z nich obraz człowieka niezwykle obowiązkowego, zorganizowanego i zaangażowanego w kolejne pojawiające się na jego drodze „projekty”, w tym ten  najważniejszy - UAM. Prof. Hieronim Maciejewski oraz rektorzy prof. Bogdan Marciniec i prof. Bronisław Marciniak - prywatnie koledzy z roku wspominali niezwykłe zaangażowanie prof. Jacka Gulińskiego w powierzone mu zadania, a także niecodzienną troskę o innych. Jak choćby dwie paczki z pomarańczami i czekoladą przesłane kolegom z zakładu na Boże Narodzenie z Kanady. W latach 80. był to niezwykły rarytas.  

Benefis stał się też okazją nagrodzenia profesora. Pani rektor Bogumiła Kaniewska wręczyła jubilatowi Medal Homini Vere Academico w podziękowaniu za zasługi.

- Medal ten jest wyrazem uznania dla pana profesora za pana ofiarną pracę na rzecz uniwersytetu – mówiła pani rektor. Jest pan z pewnością wzorem prawdziwego człowieka uniwersytetu. Pana ogromna aktywność na wielu polach: naukowym, dydaktycznym czy organizacyjnym zawsze zmierza do tego aby przynieść splendor naszej Almae Matris. Medal, który pan otrzymuje jest wyrazem uznania za pasję i poświęcenie na rzecz uniwersytetu.

Zamiast tradycyjnych podziękowań prof. Guliński wygłosił mini wykład przedstawiając w nim szanse i zagrożenie dla UAM na najbliższe lata.

Niespodzianką tego popołudnia był występ Marka Piekarczyka lidera znanego rockowego zespołu TSA, a prywatnie kuzyna prof. Gulińskiego. Jak wspomniała prowadząca uroczystość Dominika Narożna, panowie nie widzieli się od przeszło pięćdziesięciu lat.

fot. A.Wykrota

Profesor Jacek Guliński jest cenionym naukowcem, chemikiem  specjalizującym się w chemii krzemoorganicznej. W ciągu swojej długiej kariery naukowej pełnił wiele funkcji. Od września 2008 do stycznia 2012 roku był prorektorem ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką w UAM. W latach 2012-2014 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialny był m.in. za politykę rozwoju i innowacyjności, a także sprawy związane ze współpracą nauki z gospodarką oraz programowaniem funduszy europejskich w perspektywie 2014- 2020.

 

zob. też. 

 

Zagadnienia związane z  transferem innowacji i technologii, polityką innowacyjną, relacjami nauki z gospodarką oraz komercjalizacją wyników prac badawczych były prof. Gulińskiemu zawsze bliskie.

W latach 1995-2008 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. W latach 1999-2005 pełnił funkcję Prezesa  Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, a w latach 2004-2008 Kierownika Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM. Od stycznia 2015 pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest autorem wielu monografii, publikacji naukowych oraz zgłoszeń patentowych.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.