Wersja kontrastowa

Listopadowe Życie już do czytania!

Życie Uniwersyteckie
Życie Uniwersyteckie

W listopadowym Życiu Uniwersyteckim między innymi o działaniach historyków UAM, którzy są na tropie skarbu Latanowicza. Zbiory pochodzą z 10 legendarnych skrzyń zasłużonego poznańskiego bibliofila. Znajdziemy w nich między innymi listy Chopina, Mickiewicza, przywileje królewskie czy wydania dzieł Mikołaja Kopernika i Hartmanna Schedela. Jest szansa, że znów ujrzą światło dzienne. Historycy są też na tropie pozostałych dwóch skrzyń, zawierających między innymi dzieła Dürera, Matejki i Gersona. Jak mówi prof. Piotr Pokora, jest duża szansa, że i one znajdują się w magazynach Biblioteki Raczyńskich. A wszystko to w 80 lat po ich ukryciu.

Kilka stron ostatniego wydania poświęciliśmy konsorcjum EPICUR, które w tym roku otrzymało finansowanie na kolejną fazę projektu. O Uniwersytecie Europejskim i jego przyszłości pisze prorektor UAM Rafał Witkowski.

W Życiu także niezwykle interesująca rozmowa z prof. Mikołajem Jazdonem z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM na temat Krzysztofa Kieślowskiego i książki o nim wydanej wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem.

Z kolei prof. Katarzyna Meller z Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświecenia wprowadza nas w świat pandemii i opowiada o niezwykłym odkryciu dotyczącym epidemii w Krakowie w 1543 roku. Przy okazji udowadnia, że Aleksander Brückner  nie był taki nieomylny.

Nie zabrakło też informacji o najnowszych badaniach dotyczących zdrowia. Tym razem prof. Mirosław Gilski z Wydziału Chemii mówi o niezwykłym eksperymencie dzięki któremu gracze komputerowi pomogli rozwiązać ważny naukowy problem.

O swoim życiu i pasjach na łamach opowiada prof. Jacek Taylor, wnuk ,,tego Taylora’’, prawnik i polityk. Obrońca w procesach politycznych. Profesor Dorota Strzelczyk Żołądź z Wydziału Studiów Edukacyjnych przenosi nas z kolei w świat lalek. Swoich lalek, których zbieraniem zajmuje się od wielu lat.

To tylko niektóre z tematów listopadowego Życia. Zapraszamy do lektury.

 

Numer do pobrania: TUTAJ

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.