Wersja kontrastowa

Julia Walczyk. Biłam się z chłopakami na patyki

Julia Walczyk
Julia Walczyk

 

Hobby ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Z doświadczenia wiemy, że posiadanie odskoczni od codzienności daje dużo radości i pozwala się zrelaksować. Taką odskocznią z pewnością dla Julii Walczyk jest floret, któremu poświęca cały swój czas.

Szybkość, zwinność i spryt to główne cechy dobrego szermierza. Trafić i uniknąć trafienia, to w największym skrócie cel walki szermierczej. Podczas współzawodnictwa umacnia się poczucie własnej wartości. Sport ten wymaga wiele cierpliwości oraz poświęcenia. Te cechy Julia Walczyk z pewnością posiada. Świadczy o tym m.in. pierwsze miejsce w rankingu Polskiego Związku Szermierczego.

 Julia Walczyk na co dzień studiuje chemię materiałową. Obecnie jest na trzecim roku i jak mówi stara łączyć się sport ze studiami. Swoja pasję do floretu zaczęła rozwijać w wieku dziewięciu lat.

- Pochodzę z Pabianic i tam były do wyboru tylko szermierka i koszykówka. Gdy byłam młodsza bardzo lubiłam oglądać Gwiezdne Wojny. Byłam bardziej chłopczycą i wychodząc na dwór, dość często biłam się z chłopakami np. na patyki. Mój tata stwierdził, że już ma dosyć moich wybryków i coś musimy z tym zrobić.

Sportsmenka doskonale pamięta swoje pierwsze zawody i puchary, które dedykowała członkom rodziny: - Swój pierwszy puchar zdobyłam w dzień urodzin mojego taty. To był 4 października. Pamiętam również, jak na pierwszych zawodach byłam…ostatnia – śmieje się Julia. Miłość do floretu sprawił, że florecistka przyjechała do Poznania na studia.

- W Poznaniu powstał ośrodek dla florecistek. Uniwersytet mógł nam zaproponować akademiki, stypendia i to właśnie była okazja do rozwoju – opowiada. Julia uważa się za spokojną osobę. Nie przeraża ją to, że podczas walk grupowych musi oddać ostatnie trafienie.

- Odpowiedzialność całej drużyny spoczywa wtedy na mnie. Skupiam się tylko na tym, aby trafić i nie myślę o żadnych konsekwencjach.  Wiadomo, że zawsze jest obok mnie trener. Muzyka bardzo pomaga mi w zawodach. Mogę się wtedy jeszcze bardziej skupić i odizolować – mówi.

Czytaj też: Zawodniczki UAM mistrzyniami we florecie

Podczas tłumaczenia zasad w florecie Julia cały czas się uśmiecha: - W szermierce sportowej wyróżnia się trzy konkurencje: floret, szabla i szpada. Konkurencje te różnią się między sobą ważnym polem trafienia, wyglądem broni i zasadami sędziowania. Trafienia zadaje się pchnięciem umieszczając koniec broni ( tzw. puntę) na polu trafienia.
Sekcja szermiercza KU AZS UAM zrzesza głównie studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki współpracy ze Szkołą Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, szermierka została włączona do grupy dyscyplin sportowych do wyboru przez studentów UAM, w ramach obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego. Kierownikiem sekcji od samego początku jej istnienia jest prof. Zygmunt Vetulani, trenerami sekcji są: dr Mateusz Witkowski, mgr inż. Andrzej Witkowski, mgr Paweł Kantorski oraz Jerzy Kosiński. Do najważniejszych osiągnięć zespołu w ostatnich latach można zaliczyć m.in. brąz drużynowy na Mistrzostwach Europy do lat 23 w Bułgarii (2016); złoto drużynowe na Mistrzostwach Polski do lat 23 w Warszawie; złoto drużynowe na Mistrzostwach Świata Juniorek w Bułgarii (2017) oraz złoto drużynowe na Mistrzostwach Polski Seniorek w Warszawie (2018).
 

 

Wydarzenia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.