Wersja kontrastowa

Inauguracja konsorcjum EPICUR

Inauguracja EPICUR
Inauguracja EPICUR

W Brukseli odbyła się inauguracja konsorcjum EPICUR, w skład którego wchodzą uczelnie z Polski, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii i Grecji. Tym samym rozpoczął się program pilotażowy, który potrwa trzy lata. W Inauguracji wzięła udział delegacja UAM z Rektorem Andrzejem Lesickim na czele.

 

Jak już wiadomo od kilku tygodni w konsorcjum EPICUR partnerami UAM są:

1) University of Strasbourg (lider projektu), (Francja);

2) University of Amsterdam (Holandia);

3) Albert‐Ludwigs‐University Freiburg (Niemcy);

4) Karlsruher institut für technologie (Niemcy);

5) University of Haute‐Alsace (Francja);

6) University Bodenkultur Wien (Austria);

7) Aristotle University of Thessaloniki (Grecja)

Program pilotażowy został przyjęty na trzy lata. W ciągu tych trzech lat, gdy skończy się faza pilotażowa, uczelnie muszą stworzyć infrastrukturę, aby uruchomić pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej.

Na zdjęciu: obok prof. Bogumiły Kaniewskiej – prof. Hans-Jochen Schiewer, rektor Albert-Ludwigs-Universität Freiburg (Niemcy), prof. Christine Gangloff-Ziegler, prezydent Université de Haute-Alsace UHA (Francja) oraz prof. Rafał Witkowski. Jest z nami również dr Tomasz Brańka.

- W pierwszym roku tworzyć będziemy na uczelniach biura, które będą odpowiedzialne za współpracę. Nie mają to być jednostki rozbudowane, a sprawne organizacyjne, odpowiedzialne za komunikację – mówił niedawno na łamach Życia Uniwersyteckiego prof. Rafał Witkowski, który wraz z prof. Bogumiłą Kaniewską i dr Tomaszem Brańką niejako wprowadził nas do EPICURA. - W kolejnym etapie chcemy wdrożyć kilka pilotażowych programów studiów, które będą realizowane na poszczególnych uczelniach. Przyjęliśmy, że dwa projekty dydaktyczne będą dla nas bardzo istotne. Pierwszy, to nowe podejście do edukacji, łączące nauki ścisłe i humanistyczne (Liberal Arts and Sciences). Takie studia już funkcjonują w Amsterdamie i Freiburgu, a w Poznaniu zaczną działać od 2020 roku. Drugi projekt dotyczy multilingwizmu. W oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej pojawiło się stwierdzenie, żeby tak zaplanować uczenie, by kolejne pokolenie Europejczyków było2-3-języczne. Myślę, że za chwilę obok Bilingualism Matters w Poznaniu może powstać nowy kierunek studiów (prowadzony z powodzeniem w Strasburgu) - multilingualism.

 

Czytaj więcej: EPICUR dał nam nowy horyzont

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.