Wersja kontrastowa

„Głowa do góry”. Dzień Zdrowia Psychicznego na UAM

Obraz

Na 21 października zaplanowany został na UAM Dzień Zdrowia Psychicznego. Pod  hasłem „Głowa do góry” w wielu miejscach naszej uczelnie odbyły się warsztaty, wykłady i zajęcia sportowe skierowane zarówno do studentów jak i pracowników. Organizatorem przedsięwzięcia była Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM oraz Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM. 

 

- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. To często stan ulotny, mający bardzo zindywidualizowany charakter - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. - Chociaż równowadze psychicznej poświęca się tak wiele publikacji, często zapominamy by zadbać o ten aspekt naszego zdrowia. Ponadto, pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys w tym obszarze, ale jednocześnie uświadomiła nam jak ważna jest dbałość o psyche - dodają twórcy Dnia Zdrowia Psychicznego. 

Oficjalne otwarcie wydarzenia odbyło się w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na kampusie Morasko.

Gości powitała JMR prof. Bogumiła Kaniewska. Pani Rektor nie mogła osobiście uczestniczyć w wydarzeniu dlatego odtworzone zostało specjalne nagranie, w którym mówiła m.in. :  

- Cele naszego spotkania są niezwykle ważne są to: poniesienie dobrego samopoczucia, kondycji psychicznej oraz wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Rośnie liczba osób, które niezbyt dobrze lub wcale nie radzą sobie z problemami. Żyjemy w trudnych czasach, sytuacja ekonomiczna, międzynarodowa – nie napawa nas optymizmem a relacje międzyludzkie ulec muszą odbudowaniu po okresie lockdownu – mówiła.

Następnie głos zabrała prorektor prof. Joanna Wójcik:

- Chcielibyśmy porozmawiać o tym co jest ważne  - mówiła - abyśmy widzieli, co możemy zrobić aby mieć dobre samopoczucie i radzić sobie z trudnościami życia codziennego. Przygotowaliśmy z jednej strony sesję naukową, a z drugiej strony: warsztaty, szkolenia, spotkania integracyjnych, również w języku angielskim i ukraińskim, wykłady i wydarzenia sportowe.

Następnie odbyła się pierwsza sesja, którą otworzyła prof. Lidia Cierpiałkowska. Pani profesor mówiła o tym, co wpływa na nasz dobrostan w okresie dorosłości.

Spotkania w ramach Dnia Zdrowia Psychicznego zaplanowane zostały na kampusach Morasko i Ogrody, oraz w obiektach sportowych UAM. W akcji udział wzięły również Wydział Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Tego dnia, aby umożliwić jak najszerszy udział w wydarzeniach, JMR prof. Bogumiła Kaniewska zdecydowała o zawieszeniu zajęć (godziny rektorskie) pracownicy mogli skorzystać z oferty, w czasie pracy, za wiedzą przełożonych. 
 

W programie znalazło wiele ciekawych propozycji. Wybierać można było między warsztatami dotyczącymi: komunikacji bez przemocy, zarządzania czasem i sobą, terapią w kryzysie psychicznym poprzez laboratorium neuropsychologii i „zdrowe” korzystanie z mediów społecznościowych aż do zajęć bardziej „praktycznych” polegających na pracy z ciałem i ćwiczeniach rozluźniających.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.