Cały dzień z IDUB-em

Październikowe wydanie Życia Uniwersyteckiego w połowie poświęcone było programowi Inicjatywa Doskonałości Uniwersytet Badawczy. IDUB królował także 16 października na Wydziale Matematyki i Informatyki. Ten dzień należał do programu, jego opiekunów, ale i beneficjentów. Myślę, że nie przekonanych przekonał, a tych którzy znają wartość programu utwierdził w przekonaniu, że warto.

Spotkanie otworzyła pani rektor Bogumiła Kaniewska. Potem była sesja panelowa prowadzona przez dr. Mariusza Szynkiewicza, opiekuna kół naukowych na UAM i spotkania z doświadczonymi badaczami. Wszyscy paneliści podkreślali ważność programu IDUB w ich działaniach. Prof. Mirosław Pawlak z WP-A w Kaliszu stwierdził, że IDUB pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich relacji ze światem naukowym i jest nawet lepszy niż to co oferuje NCN, do którego można mieć wiele zastrzeżeń. - Pisanie wniosków grantowych to umiejętność. Trzeba się tego nauczyć, a IDUB to idealna platforma by to zrobić - dodawał prof. Michał Michałowski z Wydziału Fizyki i Astronomii.  Wspierali go w tym stwierdzeniu prof. Małgorzata Borowiak z Wydziału Biologii i prof. Emerson Coy z Centrum NanoBioMedycznego mówiąc o wsparciu, które jest niezbędne by realizować ambitne naukowe cele. Z kolei dr Katarzyna Jankowiak z Wydziału Anglistyki podkreślała ważność IDUB w życiu studenta.

- Wsparcie dla studentów jest konieczne i daje im poczucie sprawczości i identyfikacji z uczelnią – mówiła. - Dzięki niemu można realizować bardziej ambitne zadania licencjackie i magisterskie. Umiejętność aplikowania, sprawy budżetowe oraz planowanie projektu badawczego na kolejnych etapach to także zasługa programu.

Tego dnia prawdziwe show dał dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki, który w „lekko stronniczej historii 300 tysięcy złotych” opowiedział o tym jak program IDUB może pomóc w rozwoju młodego naukowca. W trakcie „Dnia IDUB w UAM” obejrzeliśmy też miks podcastów „Tu się dzieje nauka”. Była dyskusja studentów i doktorantów, a o sukcesach młodych badaczy opowiedział prof. Przemysław Wojtaszek. Nie zabrakło też przedstawienia sukcesów naukowych związanych z finansowaniem ERC oraz planów na przyszłość, o których mówili członkowie Komitetu Sterującego.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie