Wersja kontrastowa

Ławeczka ks. prof. Stanisława Kozierowskiego

Prof. Bogdan Walczak napisał fraszkę o ks. prof. Stanisławie Kozierowskim, którą odczytał dziś podczas odsłonięcia  pomnika – ławeczki poświęconej ks. prof. Kozierowskiemu. Językoznawca, historyk, członek PTPN był współzałożycielem Wszechnicy Piastowskiej. Ławeczka stanęła przed Collegium Maius.

Ks. prof. Stanisław Kozierowski jako naukowiec specjalizował się w historii Wielkopolski, Pomorza, w heraldyce, prowadził również pionierskie badania z zakresu onomastyki. Opublikował prace dotyczące nazw topograficznych w archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, dawnej Wielkopolski Zachodniej i Środkowej. Za najważniejsze jego dzieło uważa się „Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej”. Po II wojnie światowej był przewodniczącym  Komisji dla spraw Przywrócenia Nazw Słowiańskich na Przyodrzu, która zmieniła na polskie nazwy stacji i przystanków kolejowych od Pomorza Zachodniego do Śląska.

Ławeczkę uroczyście odsłonili rektorzy czterech uczelni wyrosłych z Uniwersytetu Poznańskiego. Prof. Bogdan Walczak z Instytutu Filologii Polskiej UAM specjalnie na tę okazję napisał i przeczytał na spotkaniu fraszkę poświęconą Stanisławowi Kozierowskiemu, jego zdaniem najbardziej zasłużonemu po Heliodorze Święcickim założycielu Uniwersytetu Poznańskiego.

„Bardzo cenił Skórzewo za bliskość Poznania

Gwiazda PTPN-u - i stąd jego mania:

Widzieli Poznańczycy księdza na rowerze

(nie czyniłby zaś tego nasz książulo szczerze,

By wiedział, że w przyszłości, kto na rower wsiędzie

Do cyklistów (ohyda!) zaliczany będzie).

Nie miał dotąd ławeczki człek czynny i rączy,

Teraz, dziełem Wallasa, do innych dołączy.

A że znawca języka, więc tutaj pasuje.

Siądź obok, proszę, choć ksiądz – on nie molestuje”.

 

Zobacz też: Ławeczka prof. Michała Sobeskiego odsłonięta

 

W Salonie Mickiewicza miało miejsce seminarium naukowe „Stanisław Kozierowski – językoznawca, historyk, współzałożyciel Wszechnicy Piastowskiej”. Referaty wygłosili:  prof. Bogdan Walczak, prof. Danuta Konieczka-Śliwińska (Instytut Historii UAM) oraz prof. Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska (Instytut Filologii Polskiej UAM).

Sto lat UAM Ogólnouniwersyteckie Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.